Powrót do:   Utwory
Skrzydła

W pustostanach zabytkowej, odnawianej kamienicy przy ul. Nowogrodzkiej 4 w Warszawie zainstalowane zostały niewielkie głośniki i odtwarzacze audio prezentujące utwory elektroniczne Włodzimierza Kotońskiego. Zmarły przed rokiem kompozytor był pionierem tego gatunku muzycznego w Polsce, autorem pierwszego polskiego (1959 rok) utworu elektronicznego: słynnej Etiudy konkretnej (na jedno uderzenie w talerz) – kompozycji zawierającej nagrany na taśmę magnetofonową i przetworzony dźwięk talerza perkusyjnego. Skomponował on w sumie dziewięć utworów na taśmę – wraz z rozwojem muzyki elektronicznej coraz bardziej zaawansowanych technologicznie. Siedem z nich będzie rozbrzmiewało w poszczególnych pomieszczeniach budynku. Sprzęt odtwarzający został ulokowany w sposób, który wyznacza architektura konkretnego wnętrza – tak aby wizualnie harmonijnie z nią współgrał, niejako ukryty wśród innych elementów pomieszczenia.

Zwiedzający już na klatce schodowej usłyszy delikatny szum nakładających się na siebie dźwięków – dochodzących każdy z innego poziomu, jakby zawieszonych w przestrzeni i czasie. Zaprowadzą go one w rozmaite udźwiękowione w ten sposób miejsca domu.

Opuszczone wnętrza stuletniej kamienicy, duch jej dawnego życia, widoczne ślady czasu i dobiegające skądś, z pustego mieszkania, zza ściany nieoczywiste, abstrakcyjne dźwięki elektronicznej muzyki – oto intrygująca atmosfera tej instalacji. 

Loading...