Owczynnikow, Łukasz
kontrabasista urodzony w Warszawie, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie Piotra Czerwińskiego i wcześniej Tadeusza Górnego oraz Policealnego Studium Jazzowego w Warszawie w klasie Adama Cegielskiego.
Występował solo m.in. z orkiestrą Filharmonii Narodowej podczas Warszawskiej Jesieni, a także podczas Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch", z Polską Orkiestrą Radiową oraz z orkiestrą de ereprijs na festiwalu Gaudeamus Muziekweek w Utrechcie.
Od najmłodszych lat tworzył oraz wykonywał muzykę współczesną i jazzową. Prowadził własny zespół wykonujący muzykę współczesną i improwizowaną Jegokoledzy. Prezentował performanse solo. Współpracuje z tancerzami i teatrami, m.in. z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych "Gardzienice", grupami Furu, Łódź w Ruchu i Warszawiaki. Grywa z Hashtag Ensemble oraz Chain Ensemble, występował także z Karoliną Cichą, nagrywając utwory na płytę Muzeum Powstania Warszawskiego Gajcy oraz Do ludożerców, na której znalazły się wiersze Tadeusza Różewicza. Pracuje, aranżuje utwory oraz nagrywa płyty z zespołami reprezentującymi rozmaite gatunki muzyczne, takimi jak Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Czessband, Cała Praga Śpiewa, Sharena. Wspólnie z muzykami zespołu Czessband prowadzi projekt wspólnego śpiewania i muzykowania z osobami starszymi "Cała Praga śpiewa z nami" oraz zajęcia dla amatorów w projekcie "Staynia" fundacji "Muzyka jest dla wszystkich". Występuje także z polsko-ukraińskim kwintetem jazzowym futurEthno, współpracuje z muzykami wykonującymi tradycyjną muzykę ludową z regionów Mazowsza i Radomszczyzny, m.in. Bartoszem Niedźwieckim i kapelą Bursów.
Ma na koncie wiele prawykonań i nagrań utworów muzyki współczesnej, m.in. Tadeusza Wieleckiego, Krzysztofa Pendereckiego, Bronisława Kazimierza Przybylskiego, Marcina Stańczyka, Bartosza Kowalskiego-Banasewicza, Tomasza Opałki, Andrzeja Kwiecińskiego, Ignacego Zalewskiego, Mateusza Dębskiego, Pawła Zalewskiego i innych. Tworzył muzykę do filmów niemych na żywo i przedstawień teatralnych.