Powrót do:   Wykonawcy
Franków-Żelazny Agnieszka

jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie ukończyła dyrygenturę chóralną na Wydziale Edukacji Muzycznej (dyplom z wyróżnieniem, 2004) oraz śpiew na Wydziale Wokalnym (2006); doskonaliła swe umiejętności również na Podyplomowych Studiach Chórmistrzowskich w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Ukończyła ponadto biologię na Uniwersytecie Wrocławskim (2000). Swoją przygodę z chóralistyką rozpoczęła jako chórzystka w Chórze Mieszanym Liceum Ogólnokształcącego w Głubczycach. W latach 1993–99 była członkiem Polsko-Niemieckiej Akademii Chóralnej In Terra Pax, gdzie w latach 1997–99 pełniła funkcję instruktora głosowego. W 1999 roku założyła chór Con Amore przy Zespole Szkół nr 1 we Wrocławiu, z którym w latach 2000 i 2001 otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Chórów w Bydgoszczy. W roku 2000 z jej inicjatywy powstał Chór Kameralny Akademii Medycznej we Wrocławiu, z którym do dziś odnosi liczne sukcesy w konkursach w kraju i za granicą. Od czerwca 2006 roku jest dyrektorem artystycznym Chóru Filharmonii Wrocławskiej.

Występowała jako chórmistrz lub dyrygent gościnny takich zespołów, jak: Chór Filharmonii Śląskiej, Gabrieli Consort, Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławski Zespół Solistów Ricordanza, Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Chór Festiwalowy Wratislavia Cantans, Chor der Bamberger Symphoniker, Schleswig-Holstein Festival Choir. Była nagradzana w konkursach chóralnych i dyrygenckich. W 2004 roku otrzymała pierwszą nagrodę w X Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu, zdobywając jednocześnie nagrody specjalne: za najlepszą metodę pracy z chórem i najlepszą metodę pracy nad techniką wokalną.

Kilkakrotnie została wyróżniona nagrodą dla najlepszego dyrygenta: na Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat” (2004, 2006, 2008, 2010) oraz na Międzynarodowym Festiwalu Chórów „Gaude Cantem” (2006, 2010). Za wybitny wkład w rozwój artystyczny Chóru Filharmonii Wrocławskiej i Chóru Akademii Medycznej we Wrocławiu przyznano artystce w 2010 roku Wrocławską Nagrodę Muzyczną. W styczniu 2012 roku została uznana przez użytkowników portalu tuWroclaw.com za Człowieka Roku 2011 w kategorii Kultura.

Obok działalności artystycznej ważne miejsce w pracy Agnieszki Franków-Żelazny zajmuje działalność dydaktyczna. Posiada stopień naukowy doktora sztuki. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej we Wrocławiu, prowadząc klasę dyrygowania oraz kierując Chórem im. Stanisława Krukowskiego. Ma za sobą udział w wielu kursach i seminariach dyrygenckich. Często zapraszana jest jako konsultant wokalny do prowadzenia warsztatów dla chórmistrzów oraz zespołów chóralnych.