Powrót do:   Wykonawcy
Frąckiewicz Maciej

ur. w Białymstoku w 1988 r. W 2012 r. ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu Klaudiusza Barana. W latach 2010–11 studiował w ramach programu Socrates–Erasmus w Escola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie w klasie Iñaki Alberdiego. Obecnie kontynuuje naukę w Hochschule für Musik w Detmoldzie w Niemczech na studiach podyplomowych Konzertexamen w klasie Grzegorza Stopy. Brał udział w kursach mistrzowskich w Miętnem, Janowcu, Ottweiler (Niemcy) oraz Salzburgu, gdzie pracował pod okiem m.in. W. L. Puchnowskiego, Y. Shishkina, A. Dmitrieva, I. Alberdiego, S. Hussong, C. Jacomucciego, M. Bonnaya i J. Bergera. Jest laureatem prestiżowych międzynarodowych konkursów akordeonowych w Polsce, Niemczech, Słowacji, we Włoszech i w Hiszpanii.

Długa lista jego sukcesów konkursowych obejmuje m.in.: I Nagrodę i Grand Prix na III Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Popradzie (Słowacja, 2003), I Nagrodę na XIII i XIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu (2003 i 2004), II Nagrodę na XLII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthalu w Niemczech (2008; w duecie z Magdaleną Bojanowicz), IV Nagrodę na XXVII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo (Włochy 2004), I Nagrodę na III Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym im. A. Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach (2008), Nagrodę Główną w VIII Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla młodych wykonawców w Radziejowicach (2009), I nagrodę oraz dwie nagrody pozaregulaminowe na III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2009), III Nagrodę na XVII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Arrasate (Hiszpania 2009), I nagrodę na XIII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Carlo Civardi” w Val Tidone (Włochy) (2010), Nagrodę Specjalną na XIV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (w duecie z Magdaleną Bojanowicz; 2010), I Nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym im. A. Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach (2010). W 2010 roku reprezentował Polskie Radio na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców organizowanym przez Europejską Unię Nadawców (EBU) – „New Talent”. Otrzymał także wiele stypendiów, w tym dwukrotnie, w 2007 i 2010 r., stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne osiągnięcia artystyczne.

Ważną częścią jego działalności artystycznej jest ścisła współpraca z kompozytorami – są wśród nich m.in. Paweł Szymański, Dariusz Przybylski, Cezary Duchnowski, Wojciech Ziemowit Zych, Wojciech Blecharz.

W marcu 2011 wykonał po raz pierwszy dedykowany mu Koncert na akordeon i orkiestrę Dariusza Przybylskiego z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Występował jako solista z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych: m.in. NOSPR w Katowicach, Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie, Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Filharmonii Zabrzańskiej, Filharmonii Szczecińskiej, Sinfonietty Cracovia oraz Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Współpracuje z orkiestrą Filharmonii Narodowej oraz orkiestrą Sinfonia Iuventus przy realizacji partii orkiestrowych.