Powrót do:   Wykonawcy
Olbrychski Daniel

ur. w 1945, jeden z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia w Europie. Zagrał w ponad 180 filmach kinowych i telewizyjnych. Pracował z reżyserami polskimi (Andrzej Wajda, Jerzy Hoffman, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Filip Bajon) i znanymi reżyserami innych narodowości (Claude Lelouche, Nikita Michałkow, Volker Schloendorff, Miklós Jancsó, Margarethe von Trotta, Joseph Losey).

Pięć filmów z jego udziałem było nominowanych do Oscara, dwa z nich Oscara otrzymały (Blaszany bębenek i Przekątna gońca). Karierę rozpoczął jako szesnastolatek. Przez Francuzów nazywany „acteur fétiche de Wajda”, wystąpił w trzynastu filmach tego reżysera.

Poza rolami filmowymi Olbrychski ceniony jest również jako aktor teatralny. Niezapomniany jako kultowy Hamlet w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, wspaniały Makbet i Otello w spektaklach telewizyjnych, Lear w reżyserii Andrieja Konczałowskiego. W swoim dorobku ma również role w teatrze francuskim, wśród nich Rhetta Butlera w Przeminęło z wiatrem (Teatr Marigny w Paryżu).

Olbrychski znany jest ze swojej niebywałej sprawności fizycznej, uprawia wiele dziedzin sportu, nigdy nie korzystał z pomocy kaskaderów w trudnych scenach. Do dziś regularnie trenuje boks, jest mistrzem jazdy konnej.

Traktowany jako autorytet w sprawach społecznych i politycznych. Władze francuskie dekorowały go Komandorią Des Arts et des Lettres, władze polskie medalami Polonia Restituta oraz złotym medalem Gloria Artis, prezydent Niemiec Krzyżem Zasługi, prezydent Rosji Medalem Puszkina.