Powrót do:   Utwory
open room in overlapping spaces (Matthias Ockert)

Mój utwór inspirowany jest przez opowiadanie fantastyczne Jorge Luisa Borgesa Biblioteka Babel. Opisuje on wyobrażoną (choć niewyobrażalną) architekturę olbrzymiej biblioteki zbudowanej z niezliczonych sześciobocznych galerii. Na czterech ścianach każdej z nich umieszczone są półki z książkami zawierającymi wszystko, co zostało lub może zostać napisane z użyciem różnych kombinacji podstawowych znaków.

Dwie pozostałe ściany są otwarte i łączą się z wszystkimi galeriami poziomo, a spiralne schody łączą je w pionie. Moja kompozycja może być rozumiana jako nieco melancholijna podróż kwartetu przez labirynt wymyślonych muzycznych galerii, zawierających różne odmiany tego samego materiału muzycznego. Kwartet można również odbierać jako logiczną przestrzeń muzyczną ograniczoną wyobrażonymi, lustrzanymi ścianami pośród pustyni, na którą nasuwają się ruchome przestrzenie dźwiękowe.

Materiał dźwiękowy emitowany z czterech głośników ustawionych na scenie obok muzyków kwartetu stanowi zsyntetyzowane nagranie gitary elektrycznej.

open room in overlapping spaces powstał w 2013 r. w ZKM (Centrum Sztuki i Mediów) w Karlsruhe w Instytucie Muzyki i Akustyki.

Matthias Ockert