Powrót do:   Kompozytorzy
Robin Yann

francuski kompozytor. Studia muzyczne rozpoczął w Aix-en-Provence. Następnie studiował jazz w Narodowym Konserwatorium Regionalnym w Marsylii oraz kontynuował naukę kompozycji u Georges’a Boeufa. W Conservatoire National Supérieur de Musique studiował kompozycję u Frédérica Durieux i analizę muzyczną u Michaëla Levinasa, oba wydziały ukończył z pierwszą nagrodą. Otrzymał także grant Fundacji Meyerów oraz pierwsze nagrody Akademii Sztuk Pięknych i Fundacji Salaberta, a w roku 2011 SACEM przyznał mu Grand Prix de la Musique Symphonique. W latach 2006–08 brał udział w dwuletnim kursie w IRCAM-ie.

W latach 2006–08 Robin był gościnnym kompozytorem Orkiestry Narodowej w Lille. Przez kolejny rok brał udział jako kompozytor-badacz w programie Omax IRCAM we współpracy z Gérardem Assayagem i Arshią Contem. W 2005 roku wraz z innymi twórcami założył Multilateral Ensemble, którego był dyrektorem artystycznym. W latach 2009 i 2010 był stypendystą Francuskiej Akademii w Villa Médicis w Rzymie, gdzie prowadził festiwal muzyki współczesnej Controtempo; nadal jest dyrektorem programowym tej imprezy.

Utwory Robina wykonywane były we Francji i innych krajach, w takich salach koncertowych, jak Muziekgebouw w Amsterdamie, KKL w Lucernie czy Lincoln Center w Nowym Jorku oraz na festiwalach Agora, Donaueschingen, Musica, Biennale w Wenecji, Présences, Gaudeamus i festiwal w Lucernie. W kolekcji Sirènes wytwórni Kairos wydana została w marcu 2012 roku monograficzna płyta z muzyką kompozytora z udziałem Ensemble intercontemporain i IRCAM-u.

Obok zamówień na muzykę kameralną, w szczególności na drugi kwartet smyczkowy dla Festiwalu w Aix-en-Provence w 2011 roku, otrzymał także wspólne zamówienie IRCAM-u i Orkiestry Symfonicznej Radia Francuskiego na Inferno, utwór na dużą orkiestrę i elektronikę, oparty na kartografii Piekła Dantego, który został wykonany na Festiwalu Agora w 2012 r. W bieżącym roku zrealizował zamówienie na duży utwór orkiestrowy dla SWR Baden-Baden/Freiburg, wykonany w ramach Festiwalu Musica w Strasburgu. W planach na 2014 rok artysta ma kompozycję kolejnego dzieła orkiestrowego na zamówienie Orkiestry Symfonicznej w Seattle.

Wydawcą dzieł Yanna Robina jest oficyna Éditions Jobert.

 

Ważniejsze utwory: Chaostika na perkusję i elektronikę (2005), Les Histoires parallèles na 15 instrumentów (2005), Polycosm na orkiestrę i pięć instrumentów tradycyjnych (2005), Ni l’un ni l’autre na tancerzy, mezzosopran, wiolonczelę i saksofon (2006), Schizophrenia na klarnet i saksofon sopranowy (2006), Art of Metal I na kontrabasowy klarnet metalowy i zespół (2006), Art of Metal II na kontrabasowy klarnet metalowy i elektronikę (2007), Art of Metal III na kontrabasowy klarnet metalowy, zespół i elektronikę (2008), Dementia Praecox na orkiestrę (2008), Rilke Fragment na chór a cappella (2009), Vulcano na orkiestrę (2010) Con Fuoco na wiolonczelę i fortepian (2011), Crescent Scratches na kwartet smyczkowy (2011), Backdraft na zespół (2012), Inferno na orkiestrę i elektronikę (2012).