Instrumentaliści NARODOWEGO FORUM MUZYKI FILHARMONII WROCŁAWSKIEJ
Orkiestra powstała w 1945 roku i od początku istnienia czerpie z bogatych tradycji muzycznych Wrocławia. Działała jako Filharmonia (1945–49), Wrocławska Orkiestra Symfoniczna (1954–58) oraz Państwowa Filharmonia we Wrocławiu (1958–2014), obrawszy za swojego patrona w 1994 roku Witolda Lutosławskiego. Od września 2015 roku siedzibą orkiestry jest Narodowe Forum Muzyki, nowoczesny gmach mieszczący cztery doskonałe akustycznie sale koncertowe w samym sercu Wrocławia. Piękny pod względem architektonicznym obiekt, zapewniający niemal nieograniczone możliwości realizacji projektów artystycznych, stał się kolejnym impulsem rozwoju dla orkiestry, noszącej dziś nazwę NFM Filharmonia Wrocławska. W latach 2006–13 zespół współpracował z Jackiem Kaspszykiem, który przez siedem lat pełnienia funkcji dyrektora artystycznego znacząco przyczynił się do rozwoju orkiestry. W 2013 roku do grona dyrektorów artystycznych orkiestry dołączył młody amerykański dyrygent Benjamin Shwartz. Orkiestra współpracuje również z grupą znakomitych dyrygentów gościnnych, pośród których w nadchodzącym sezonie artystycznym znajdą się m.in.: Giovanni Antonini, Andrey Boreyko, Gabriel Chmura, Paul McCreesh, Eiji Oue, Pascal Rophé oraz Dima Slobodeniouk.
Pośród wielu nagrań, w tym również dla radia i telewizji, wyróżnić należy projekt fonograficzny wydania dzieł wszystkich Witolda Lutosławskiego, realizowany od 2007 roku razem z wytwórnią CD Accord. Drugi album z serii Witold Lutosławski. Opera omnia 02. Symfonie nr 2 i 4, nagrany pod batutą Jacka Kaspszyka, nagrodzony został Fryderykiem 2011 w kategorii album roku muzyka symfoniczna i koncertująca. Pod dyrekcją Jacka Kaspszyka zostały nagrane także piąta i szósta część tego cyklu. W 2013 roku dyskografia orkiestry poszerzyła się również o nagrania I Symfonii oraz Koncertu na orkiestrę Witolda Lutosławskiego poprowadzone przez legendarnego dyrygenta Stanisława Skrowaczewskiego, a także o album z zapisem fragmentu koncertu danego przez zespół wraz z Terjem Rypdalem w ramach festiwalu Jazztopad (2009). Płyta ta jest pierwszym krążkiem polskiego zespołu w katalogu prestiżowej wytwórni ECM.
Szczególne miejsce w działalności orkiestry zajmuje międzynarodowa promocja muzyki polskiej. W ostatnich latach zespół prezentował m.in. dzieła Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, a także Krzysztofa Pendereckiego podczas koncertów w Europie oraz w trakcie niezwykle udanej trasy koncertowej w Stanach Zjednoczonych w 2013 roku, podczas której orkiestrą dyrygował Jacek Kaspszyk, a jako solista towarzyszył zespołowi Garrick Ohlsson (fortepian). W kwietniu 2014 roku pod batutą Gabriela Chmury orkiestra wykonała w Belgii dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Witolda Lutosławskiego.
Najbliższe plany nagraniowe zespołu dotyczą prezentacji twórczości Pawła Mykietyna. Premiera albumu nagrywanego pod batutą Benjamina Shwartza planowana jest na jesień 2016 roku.