Łuc, Rafał
absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie akordeonu Zbigniewa Łuca oraz Royal Academy of Music w klasie Owena Murraya, którą ukończył jako drugi najlepszy student, otrzymując Lady Theodore Holland Prize i Bache Fund Prize. W kwietniu 2015 otrzymał tytuł doktora sztuk muzycznych.
Podczas studiów w Wielkiej Brytanii Rafał Łuc występował m.in. w słynnym kościele St. Martin-in-the-Fields, w Barbican Centre, King’s Place, Colston Hall w Bristolu, dwukrotnie także w Wigmore Hall jako finalista konkursów Young Concert Artists Trust i Patron’s Award.
W 2010 r. otrzymał dwie nagrody w konkursie Ibla Grand Prize oraz III miejsce i nagrodę specjalną w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego. Doskonalił swoje umiejętności, uczestnicząc w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pedagogów, jak Friedrich Lips, Matti Rantanen, Mika Vayrynen, Claudio Jacomucci, Vojin Vasovic, Raimondas Sviackevičius, Joachim Pichura, Bogdan Dowlasz, Jerzy Jurek, a także w warsztatach prowadzonych przez zespół Motion Trio. Brał również udział w kursie mistrzowskim trębacza Reinholda Friedricha.
Był wielokrotnym stypendystą Samorządu Wrocławia, Urzędu Marszałkowskiego Dolnego Śląska, Fundacji Edukacji Międzynarodowej, Fundacji Crescendum Est-Polonia, Solti Foundation, czterokrotnie otrzymał też stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W styczniu 2008 został laureatem programu stypendialnego Młoda Polska.
Współpracował jako solista i muzyk orkiestrowy z takimi dyrygentami, jak Valery Gergiev, Pierre-Andre Valade, Lionel Bringuier, Ernst Kovacic, Łukasz Borowicz czy Szymon Bywalec, z orkiestrami BBC SO, London Sinfonietta, London Contemporary Orchestra, Rambert Dance Company, z Filharmonią i Operą Wrocławską. Ważną część jego działalności artystycznej stanowi także muzyka kameralna. Regularnie występuje z wiolonczelistką Jessicą Hayes; z altowiolistą Ianem Andersonem tworzy Duo Van Vliet, które w marcu 2011 dotarło do finału konkursu Royal Over-Seas League, a w listopadzie 2011 zwyciężyło w XIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Jaworze. Jesienią 2016 ukaże się debiutancka płyta duetu z utworami Dowlanda, Brittena, Hosokawy i innych.
Rafał Łuc często pracuje z kompozytorami nad nowym repertuarem akordeonowym. Był pierwszym wykonawcą utworów solowych i kameralnych Cezarego Duchnowskiego, Pawła Hendricha, Gavina Higginsa, Aleksandra Nowaka, Juliana Philipsa, Jacka Sotomskiego, Mikołaja Laskowskiego, Rafała Zalecha, Adama Porębskiego i in. W listopadzie 2015 r. brał udział w prawykonaniu najnowszej opery Georga Friedricha Haasa Morgen und Abend w Royal Opera House w Londynie. W maju 2015 r. nakładem DUX ukazała się solowa płyta Rafała Łuca acc++ca z utworami wrocławskich kompozytorów na akordeon i elektronikę. Artysta gra na nowym koncertowym akordeonie Pigini Sirius Millennium, który został wykonany i zakupiony dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Royal Philharmonic Society.