debiutował w wieku jedenastu lat z Capella Bydgostiensis. Po studiach w Polsce rozpoczął dalszą naukę w Stanach Zjednoczonych. W 2011 r. ukończył Manhattan School of Music w klasie fortepianu Solomona Mikowsky’ego. Wyróżniony został też stypendium im. Harolda i Helen Schonbergów, poświęconym pamięci wybitnego krytyka muzycznego „New York Timesa”.
W 2013 rozpoczął studia doktoranckie na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń i Jerzego Sulikowskiego.
W Polsce występuje jako solista z czołowymi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi. Brał udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (laureat „Estrady Młodych”) i Gilmore Music Festival w Stanach Zjednoczonych. Koncertował w Stanach Zjednoczonych (w Nowym Jorku, Los Angeles, San Diego, Chicago) oraz w Japonii, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Finlandii, we Włoszech i w Czechach.
Uczestniczył w kursach mistrzowskich m.in. Andreja Gawriłowa, Paula Badury-Skody, Gary’ego Graffmana, Ivana Moraveca, Michaiła Woskriesenskiego, Kirilla Gernsteina, Lang Langa, Diny Joffe, pobierał też dodatkowe lekcje u Arie Vardiego, Dmitrija Baszkirowa, Earla Wilda, Davida Dubala. Uczył się również kompozycji u J. Marka Stambaugha, a jego trio (skrzypce, klarnet, fortepian) prowadzone było przez Davida Krakauera.
W 2009 r. zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie im. Mieczysława Münza w Nowym Jorku, a w 2010 r. pierwszą nagrodę w konkursie chopinowskim Columbia University. W ramach Prague Music Performance Institute & Festival 2013 zdobył pierwszą nagrodę w konkursie im. Josefa Suka.
Repertuar i doświadczenia koncertowe artysty obejmują dzieła od baroku aż po muzykę współczesną i eksperymentalną, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki XX wieku. Obecnie artysta pracuje nad kompletną „żywą” edycją twórczości fortepianowej jednego z najwybitniejszych twórców polskiej awangardy – Kazimierza Serockiego. Czołowym przedsięwzięciem jest tutaj rewitalizacja ostatniego dzieła Serockiego Pianophonie, której patronują Ableton Live oraz Warszawska Jesień.
W ramach swojego zainteresowania muzyką nowoczesną Adam Kośmieja wspólnie z nowojorskim pianistą jazzowym Christianem Sandsem (nominowanym do Grammy 2014) stworzyli projekt 3 x Piano, skierowany do zróżnicowanej publiczności i łączący muzykę jazzową, klasyczną i elektroniczną.
Adam Kośmieja został uhonorowany tytułem ambasadora kulturalnego Bydgoszczy, a w latach 2007–2010 otrzymał liczne granty i stypendia za wspieranie rozwoju kulturalnego miasta i regionu oraz w uznaniu osiągnięć artystycznych.
www.adamkosmieja.com