jest cenionym muzykiem grającym na guzheng oraz nauczycielem gry na guzheng na Wydziale Muzyki Tradycyjnej Konserwatorium w Wuhanie (Chiny). Szerokie uznanie zdobył dzięki swej niezwykłej technice i ekspresji. Był zwycięzcą i laureatem renomowanego konkursu „Nagrody Złotego Dzwonu”. Zdobył także ważne nagrody: na konkursie muzycznym CCTV, Narodowym Konkursie Muzycznym Dun Huang, na Wiosennym Festiwalu w Szanghaju i innych krajowych i zagranicznych wydarzeniach muzycznych. Jest jedynym muzykiem wybranym w kolejnych latach (2012–2014) do dziesiątki czołowych wirtuozów guzheng w Chinach.
Jako wykonawca muzyki tradycyjnej Le Liu dał ponad 150 koncertów na całym świecie. Wykonywał koncerty na guzheng z 20 orkiestrami z wielu krajów, jak Orkiestra Filharmoniczna Radia Francuskiego, Berlińska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Symfoniczna w Göteborgu, Orkiestra Symfoniczna w Aarhus, Filharmonia Chińska, Orkiestra Symfoniczna w Szanghaju, Orkiestra Symfoniczna w Singapurze.
Le Liu pracuje nad odkrywaniem nowych możliwości wprowadzenia muzyki na guzheng na międzynarodową nowoczesną scenę muzyczną. Skomponował wiele utworów łączących guzheng z instrumentami zachodnimi, tworząc w ten sposób nowe stylistyki i poszerzając repertuar na ten instrument. Przez ostatnie 15 lat współpracował z wieloma kompozytorami z wielu krajów, dał prawykonania 15 utworów na guzheng solo i z innymi instrumentami. Skomponował kilkadziesiąt utworów solowych i trzy utwory kameralne.