Powrót do:   Wykonawcy
Bręk Jarosław

bas-baryton, w latach 1984–96 śpiewał w Poznańskich Słowikach Stefana Stuligrosza. Ukończył Wydział Wokalny Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie śpiewu Jerzego Artysza. Wyróżniony przez swoją uczelnię medalem magna cum laude za wybitne osiągnięcia artystyczne. Jest laureatem nagród na konkursach wokalnych w Barcelonie, Vercelli i Lizbonie. Dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki.

Śpiewał na scenach i estradach Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Holandii, Rumunii, Wysp Kanaryjskich, Japonii, Libanu, Ukrainy, Rosji, Francji, Monako, Szwajcarii, Belgii i Izraela. Jest solistą Warszawskiej Opery Kameralnej (m.in. Don Giovanni w operze Mozarta, Hrabia Almaviva w Weselu Figara, partia tytułowa w Jephtè Michela Monteclaira i inne), współpracuje z Operą Narodową w Warszawie (Don Profondo w Podróży do Reims Rossiniego, Abbot w Curlew River Brittena). Współpracował z ponad 70 orkiestrami i 110 chórami z całego świata. Wykonał ponad 100 partii w dziełach oratoryjnych oraz kilkanaście operowych. Są wśród nich wielkie formy, takie jak VIII Symfonia oraz Des Knaben Wunderhorn Mahlera, Requiem Verdiego, IX Symfonia van Beethovena oraz Requiem Dvořáka, czy Ein Deutsches Requiem Brahmsa.

Ważnym nurtem jego działalności są recitale pieśni, które wykonywał m.in. w Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Zamku Królewskim w Warszawie, Sali Chełmońskiego w krakowskich Sukiennicach. Występował w prestiżowych salach (Palau de la Musica de Valencia, Tokyo Bunka Kaikan, Kyoto Concert Hall, Muzeul National George Enescu w Bukareszcie, Tonhalle w Zurychu), śpiewał w Monte Carlo przed księciem Albertem u boku Teresy Żylis-Gary, w paryskiej katedrze Notre-Dame zaś wystąpił w koncercie inaugurującym Rok Polski we Francji. W 2010 roku śpiewał podczas mszy św. pogrzebowej prezydenta Lecha Kaczyńskiego w bazylice Mariackiej w Krakowie.

Dokonał wielu nagrań archiwalnych, a także wydał około 20 CD, wielokrotnie nagradzanych Fryderykami oraz Złotym Orfeuszem. Wydane przez NAXOS nagranie Stabat Mater Szymanowskiego w 2009 roku otrzymało nominację do nagrody Grammy. Jarosław Bręk prowadzi klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Poznaniu, w 2010 uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej.