Powrót do:   Wykonawcy
Pryn Christine

podjęła naukę gry na fortepianie w wieku pięciu lat, a mając lat dziewięć zmieniła instrument na skrzypce. Rok później zadebiutowała w Duńskim Radiu i od tamtego czasu wiele z jej koncertów było transmitowanych przez tę rozgłośnię. W 1992 r. została przyjęta do Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej, a następnie kontynuowała naukę w Akademii Muzycznej im. C. Nielsena oraz Folkwang-Hochschule w Essen u Adolphe’a Mandeau (ucznia Carla Flescha). Brała również udział w kursach mistrzowskich Christiana Tetzlaffa, Leona Spierera, Cho-Liang Lina, Paavo Pohjoli i Rainera Kussmaula. Christine Pryn koncentruje się zwłaszcza na muzyce XX wieku i współczesnej; pracowała pod opieką najsłynniejszych światowych twórców, jak Krzysztof Penderecki, Luciano Berio, Einojuhani Rautavaara, Gunther Schuller.

Jako solistka występowała z wieloma orkiestrami duńskimi i zagranicznymi, m.in. Orkiestrą Filharmonii Kopenhaskiej, Litewskiej Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, współpracując m.in. z Janem Krenzem. Wykonała po raz pierwszy i nagrała dedykowany jej Koncert skrzypcowy Raymonda Deane’a z towarzyszeniem Irlandzkiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Gerharda Marksona. Wystąpiła w 25 krajach na prestiżowych festiwalach i w słynnych salach koncertowych, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Warszawska Jesień, Tivoli Concert Hall, Festiwal im. K. Szymanowskiego w willi kompozytora w Zakopanem oraz festiwal Edwarda Griega Troldhaugen Concerts w Bergen. Jej kwartet Ensemble Nordlys został wybrany do reprezentowania Danii na międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Unii Europejskiej w Filharmonii Narodowej w Warszawie, a jako jedyny zespół kameralny wziął udział w światowych obchodach dwusetnej rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena. Dokonane przez Pryn nagranie Mitów Szymanowskiego zostało wyróżnione Critic’s Choice 2003 przez „American Record Guide”.

W 1999 r. Christine Pryn zwyciężyła w Szwedzkim Konkursie dla Młodych Solistów, występując z Orkiestrą Symfoniczną w Helsingborgu i od tego czasu uzyskała kilka kolejnych prestiżowych nagród, m.in. Nagrodę Duńskiej Krytyki Muzycznej.

W roku 2010 Christine założyła Rudersdal Sommerkoncerter, festiwal muzyczny zlokalizowany w pięknej okolicy na północ od Kopenhagi. Pełni funkcję dyrektor artystycznej tego festiwalu, a Ensemble Nordlys – zespołu festiwalowego.