Powrót do:   Wykonawcy
Pilch Jan

ur. 1956, w 1981 ukończył z wyróżnieniem studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie perkusji J. Stojki. Dalsze wykształcenie kontynuował u Luigiego Torrebruna i Franca Campioniego we Włoszech.

Jako solista i kameralista uczestniczył wielokrotnie w najważniejszych polskich festiwalach muzyki współczesnej (Warszawska Jesień, Poznańska Wiosna, Musica Polonica Nova, Sacrum Profanum, Audio-Art), a także w festiwalach w Dreźnie, Norymberdze, Salzburgu, Amsterdamie, Berlinie, Monachium, Moskwie, Kyoto, Sendai, Tokyo, Prisztinie, Bratysławie.

Jest założycielem i członkiem Krakowskiej Grupy Perkusyjnej oraz Stowarzyszenia Artystycznego „Muzyka Centrum” i zespołu Mr. Bober’s Friends. Był członkiem grupy jazzowej Laboratorium, międzynarodowego tria Crossover, zespołu Anawa Marka Grechuty. Współpracował z zespołem MW2, orkiestrą symfoniczną Filharmonii Krakowskiej, Orchestra Giovanile w Lanciano (Włochy), Opera Factory w Zurychu, Orkiestrą Kameralną w Bazylei, a także musicalem Cats w Zurychu. Koncertował i nagrywał z większością czołowych muzyków polskiej sceny jazzowej i rozrywkowej. Jako sideman nagrał ok. 100 płyt z muzyką współczesną, jazzową, rozrywkową i symfoniczną. W 1993 roku powołał do życia własny zespół – Inside Drumming. Początkowo formacja ta jako jedna z pierwszych w Polsce wykonywała na żywo muzykę do niemych filmów, by w konsekwencji stworzyć własny multimedialny spektakl-koncert Wewnętrzne bębnienie z udziałem filmowca Longina Szmyda i graficzki Ewy Grabowskiej. Muzyka została zarejestrowana i wydana na płycie Jan Pilch. Inside Drumming w 2008.

Jan Pilch dokonał prawykonań utworów takich kompozytorów, jak: K. Moszumańska-Nazar, B. Schaeffer, H. Kulenty, R. Szeremeta, Z. Abril, A. Zubel, M. Długosz, A. Zawadzka-Gołosz. Prowadził zajęcia na międzynarodowych kursach muzyki współczesnej m.in. w Stuttgarcie, Schwazu, Kazimierzu nad Wisłą, Radziejowicach, Krakowie.

W latach 1994–96 był solistą w Orquesta Filarmónica de Gran Canaria. Od 1982 r. jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie. W tym okresie wykształcił ponad 25 absolwentów, z których większość jest czynnymi muzykami sceny jazzowej i klasycznej. Jest twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego „Źrodła i Inspiracje”, kieruje Katedrą Muzyki Współczesnej i Jazzu w krakowskiej Akademii Muzycznej.

W 2002 roku uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych. Przewodniczył wielokrotnie obradom jury podczas międzynarodowych konkursów muzyki współczesnej i perkusyjnej (Kraków, Norymberga). Jego studenci są laureatami konkursów międzynarodowych (Amadrums Trio, Dawid Fortuna, Wojciech Fedkowicz). Obecnie realizuje program międzynarodowych intensywnych kursów perkusyjnych „Antropomotoryka i ruch sceniczny w grze na instrumentach perkusyjnych” z udziałem wykładowców z Włoch, Niemiec i Hiszpanii, a także ekspertów z Akademii Wychowania Fizycznego i Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.