Powrót do:   Wykonawcy
ENSEMBLE PHOENIX BASEL

założony został w 1998 przez działających w Bazylei - dyrygenta i pianistę Jürga Hennebergera, flecistę Christopha Böscha i perkusistę Daniela Buessa. Ensemble Phoenix ściśle współpracuje z centrum kulturalnym Gare du Nord, które jest miejscem codziennej pracy i koncertów zespołu. Od samego początku zespół wywierał znaczący wpływ na życie kulturalne swego miasta, a dziś należy do czołowych orkiestr w Szwajcarii i znany jest na całym świecie.

Skład zespołu waha się od dwojga do niemal trzydziestu muzyków w zależności od repertuaru.
W ciągu ostatnich dwóch lat Ensemble Phoenix wystąpił m.in. na Biennale w Wenecji w 2010 czy Dniach Muzyki Współczesnej w Bludenz, a także w Stanach Zjednoczonych (BEAMS Electronic Music Marathon, Boston, 2011), Meksyku (Festival del Centro Histórico), Argentynie (Teatro Colón, Buenos Aires) i Chinach. W ramach festiwalu Culturescapes zespół odwiedził też Turcję i kraje bałtyckie.

Oryginalne programy Ensemble Phoenix wypracowane dla Gare du Nord wykonywane są także w innych miastach Szwajcarii. Przez lata zespół współpracował np. z centrum kultury Dampfzentrale w Bernie. Na festiwalu w Lucernie zespół wystąpił już trzykrotnie. Niektóre wykonania odbywają się we współpracy z partnerami z MTMW w Bazylei, Akademii Muzycznej w tym mieście, miejscowego teatru oraz chórów i zespołów muzycznych z całego regionu. Przykładem takiego partnerstwa jest doroczny finałowy koncert w Akademii Muzycznej, w którego ramach Ensemble Phoenix wykonuje utwory młodych kompozytorów. Grupa zamawia nowe utwory u młodych kompozytorów ze Szwajcarii i innych krajów. Koncerty i projekty crossover zespół realizował także we współpracy z takimi twórcami, jak Kasper Toeplitz, John Duncan, Helmut Oehring, Z'EV oraz Zbigniew Karkowski. Tego typu projekty wymagają solidnego przygotowania w dziedzinie muzyki elektronicznej, które zapewniają zespołowi Alex Buess i Thomas Peter. Jeszcze innym rodzajem wykonań eksperymentalnych są wspólne koncerty z innym orkiestrami, takimi jak Ensemble ö! czy Ensemble Vortex z Genewy.

Współczesny teatr muzyczny zajmuje w działalności Ensemble Phoenix miejsce centralne. Po wspólnych projektach z Teatrem w Bazylei, takich jak The Unanswered Question z Christophem Marthalerem (2000), Mare nostrum Mauricio Kagela (2002) czy In Vain Georga Friedricha Haasa (2003), w ostatnich latach zespół złożył u kompozytorów współczesnych liczne zamówienia na nowe utwory sceniczne. Jako przykłady można wymienić operę kameralną Heleny Winkelman Envidia (2011, we współpracy z Teatro Colón w Buenos Aires), L'Orient n'existe pas Matthiasa Heepa (2011) czy Gunten Helmuta Oehringa (2008). Jürg Henneberger oraz inni członkowie Ensemble Phoenix występują ponadto z własnymi przedstawieniami na scenie Gare du Nord. Poszczególne etapy rozwoju Ensemble Phoenix można prześledzić na nagrywanych przezeń płytach; koncertowe nagranie stanowiące swoisty portret zespołu ukazało się nakładem wytwórni Musiques Suisses (Grammont). Zespół założył ponadto własne wydawnictwo płytowe pod nazwą United Phoenix Records, którego zadaniem będzie regularna publikacja w Internecie nowych wykonań koncertowych, a także najciekawszych archiwalnych rejestracji audio i wideo. United Phoenix Records posłuży także do publikacji solowych i grupowych projektów poszczególnych członków Ensemble Phoenix. Zamierzeniem nowego wydawnictwa jest stworzenie sieci współpracujących wykonawców, kompozytorów i artystów.

André Fatton