ORKIESTRA MUZYKI NOWEJ
to zespół kameralistów specjalizujących się w wykonywaniu dzieł muzyki współczesnej. Wielu z muzyków OMN obecnie kontynuuje studia instrumentalne za granicą (Conservatoire National Supérieure de Musique et de Danse de Paris, Królewskie Konserwatorium w Hadze), a także zdobywa doświadczenia, grając pod okiem tak znamienitych zespołów, jak np. Asko|Schönberg Ensemble.
Grupa powstała w 1996 roku przy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach z inicjatywy Aleksandra Lasonia i z intencją propagowania klasyki dwudziestego wieku oraz promowania twórczości kompozytorów współczesnych. Obecnie trzon OMN to wykładowcy i absolwenci tejże uczelni. Orkiestra pracuje głównie pod kierunkiem Szymona Bywalca. Od chwili założenia prowadzi stałą działalność koncertową. Od 1999 roku jest systematycznie zapraszana na festiwal Warszawska Jesień, gdzie występuje z wybitnymi dyrygentami oraz solistami z kraju i zagranicy. W 2005 roku podczas Warszawskiej Jesieni orkiestra brała udział w koncercie z okazji 85. rocznicy urodzin Pierre’a Bouleza, wykonując pod dyrekcją François-Xaviera Rotha wraz z francuskimi solistami Court-circuit oraz z inżynierami dźwięku z IRCAM jego utwór Répons. Rok później pod dyrekcją Jeana Derroyera w ramach Warszawskiej Jesieni orkiestra zaprezentowała kolejne dzieło Bouleza Dérive 2. Koncert został następnie powtórzony w Konserwatorium Paryskim.
Od 2001 roku OMN jest współgospodarzem Festiwalu Muzyki Nowej w Bytomiu. W latach 2002–06 uczestniczyła w projekcie Förderpreise für Polen, finansowanym przez Ernst von Siemens Musikstiftung w Monachium.
Na dorobek OMN składa się wiele światowych i polskich prawykonań utworów, z których część została napisana specjalnie dla zespołu. Dla Polskiego Radia OMN zarejestrowała szereg dzieł polskich kompozytorów. W 2000 roku utwór Figury w oplocie Jerzego Kornowicza, zrealizowany pod batutą Aleksandra Lasonia dla Programu 2 Polskiego Radia, otrzymał w Amsterdamie wyróżnienie Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów. Późniejsze nagrania OMN pod batutą Szymona Bywalca dwukrotnie uzyskiwały rekomendacje na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów: w 2007 roku Cztery pieśni do słów Trakla Pawła Szymańskiego (z udziałem Urszuli Kryger) i w 2010 Siedem wysp Conrada Lidii Zielińskiej.
W 2003 roku nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i firmy fonograficznej DUX ukazała się płyta z utworami B. Szabelskiego, H. M. Góreckiego, E. Knapika, A. Lasonia i M. Chyrzyńskiego, która zdobyła nominację do nagrody Fryderyk 2003 w kategorii album roku – muzyka współczesna. W 2009 za płytę monograficzną z muzyką Weroniki Ratusińskiej orkiestra i wytwórnia DUX otrzymali Pizzicato Supersonic Award (Luksemburg).
W ostatnim okresie orkiestra współpracowała z Melos-Étos Ensemble ze Słowacji i Ensemble Orchestral Contemporain z Francji. Wraz z solistą Jakobem Kullbergiem wzięła udział w wykonaniach i nagraniach koncertów wiolonczelowych kompozytorów skandynawskich Pera Nørgårda, Arne Nordheima i Kaii Saariaho. Uczestniczyła także w europejskim projekcie Re:New Music, promującym nową muzykę, a także w projekcie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego „Młodzi polscy kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi”, w którego ramach nagrała trzy płyty z muzyką m.in. W. Ratusińskiej, S. Bromboszcza i P. Hendricha. Mecenasem wielu projektów Orkiestry Muzyki Nowej jest Przedsiębiorstwo Usług Naukowo-Technicznych „Pro Novum” Spółka z o.o.