The revenge of the dead indians: in memoriam John Cage (Henning Lohner)
(Zemsta martwych Indian: In Memoriam John Cage)
Reżyser Henning Lohner pracował z Johnem Cage’em pod koniec życia kompozytora, m.in. przy jedynym filmie Cage’a One11. W tym czasie Lohner kręcił wywiady i rozmaite sceny z Cage’em, a po śmierci kompozytora postanowił na podstawie tego materiału stworzyć „kompozycję filmową” opartą na zasadach muzycznych – jako swego rodzaju hołd dla Cage’a, jego myśli, twórczości i ogromnego wpływu, jaki wywarł.
W filmie występują ponadto 42 rozmawiające ze sobą postacie – od powszechnie znanych (aktorzy, architekci, artyści, choreografowie, kompozytorzy, teoretycy, pisarze) aż do całkiem nieznanych (takich jak uliczni sprzątacze czy sprzedawcy). W rezultacie powstała nieoczekiwana, fascynująca mieszanka myśli, opinii i punktów widzenia.
Zemsta martwych Indian nie jest ani dokumentem, ani filmem fabularnym. Główny wątek filmu to seria „znalezionych” krajobrazów w postaci wideo i audio, a także teatralnie reżyserowanych tekstów i wywiadów. Każda scena filmu jest zamkniętą całością narracyjną, zarazem jednak przyczynia się do linearnej progresji głównej fabuły.
Zamierzeniem Lohnera było rozwinięcie twórczego credo kompozytora Johna Cage’a, któremu film jest dedykowany. Kamera skupia się na „zapomnianych” krajobrazach, miejscach, które najczęściej pomijamy, gdyż należą do naszej codzienności i są po prostu zwyczajne.
Koncertowe wykonania wplecione w fabułę filmu zarejestrowane zostały w czasie występu Musicircus w sali Symphony Space w Nowym Jorku 1 listopada 1992 roku oraz podczas festiwalu muzyki Johna Cage’a w Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie Wschodnim 1 sierpnia 1990 roku.
Materiał dźwiękowy i wizualny został zmontowany z ponad tysiąca dwustu ujęć, a film trwa 130 minut. Najkrótsza scena trwa jedną klatkę, zaś najdłuższa – dokładnie 4 minuty 33 sekundy.
Dodatkowo film zawiera kompletne wykonanie słynnego niemego utworu Cage’a 4’33”, zrealizowane w Berlinie przez Cage’a i Lohnera oraz Rozmowę Henninga Lohnera z Vanem Carlsonem, materiał stworzony specjalnie na potrzeby tego DVD, w której reżyser i filmowiec rozmawiają o swojej współpracy nad filmem, a całości towarzyszy komentarz (czas trwania ok. 20 minut).