Frąckiewicz, Maciej
ur. w Białymstoku, studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (w klasie akordeonu Klaudiusza Barana), w Escola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie (w klasie Iñaki Alberdiego), w Hochschule für Musik w Detmold w Niemczech (w klasie Grzegorza Stopy) oraz w Universität der Künste w Essen (u Mie Miki). Uczestniczył w kursach mistrzowskich w Musik und Kunst Privat Universität w Wiedniu (u Teodora Anzellottiego), w Landesakademie Ottweiler (u Stefana Hussonga i Geira Draugsvolla) oraz w Mozarteum w Salzbugu (u Juliusa Bergera).
Jest laureatem prestiżowych międzynarodowych konkursów akordeonowych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Włoszech i Hiszpanii. W 2013 roku otrzymał Paszport „Polityki”.
W 2012 roku został laureatem nagrody DAAD dla najlepszego zagranicznego studenta w Wyższej Szoły Muzycznej w Detmold. Otrzymał szereg stypendiów, w tym dwukrotnie, w 2007 i 2010 r., Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne osiągnięcia artystyczne, a także prestiżowe stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska” na nagranie płyty z polską muzyką współczesną (w duecie z Magdaleną Bojanowicz). Płyta wydana przez Sarton była nominowana do Fryderyka w dwóch kategoriach: album roku – muzyka współczesna oraz najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej. W 2014 ukazała się jego debiutancka płyta solowa (DUX) zawierająca utwory Jana Sebastiana Bacha, Sofii Gubajduliny, Cezara Francka, Andrzeja Tuchowskiego oraz premierowe nagranie Sinfonietty Krzysztofa Pendereckiego.
Ważną częścią działalności Macieja Frąckiewicza jest ścisła współpraca z kompozytorami – są wśród nich m.in. Krzysztof Penderecki (którego utwór na akordeon wykonał po raz pierwszy i przygotował do druku), Zygmunt Krauze, Dariusz Przybylski, Wojciech Blecharz, Jagoda Szmytka, Piotr Tabakiernik; dał prawykonania ponad 70 utworów, z których większość jemu jest dedykowana. Oprócz regularnych występów w Europie odbywa międzynarodowe tournée, m.in. po Azji i Stanach Zjednoczonych (również w projektach kameralnych, m.in. z gitarzystą Łukaszem Kuropaczewskim czy wiolonczelistką Magdaleną Bojanowicz jako TWOgether Duo).
Jest zapraszany jako juror do konkursów akordeonowych w Castelfidardo we Włoszech, w Lizbonie oraz w Harbinie (Chiny). Gra na instrumencie Pigini Nova.