Powrót do:   Utwory
Nieskończony rejestr. Obrazy i ich muzyczne interpretacje

Wystawa stanowi podsumowanie projektu Muzyczne obrazy, w którym przez cały rok szkolny uczestniczyli uczniowie jednego z warszawskich gimnazjów. Spotkania w Zachęcie były okazją do poznania nowych technik instrumentalnych, współczesnych kom pozytorów i literatury muzycznej w konfrontacji z historią sztuki i dziełami sztuki współczesnej. Obrazy z kolekcji Zachęty stały się pretekstem do omówienia takich pojęć, jak rytm, faktura, słowo, czas, interpretacja, i analizy ich znaczenia w kontekście sztuk wizualnych i muzyki. Zwieńczeniem każdego spotkania było nagranie własnych utworów, które, zebrane w katalog dźwiękowy, stanowią galerię muzycznych interpretacji dzieł z kolekcji Zachęty.

Na wystawie obrazy zestawione zostały z ich muzycznymi interpretacjami autorstwa uczestników projektu. Integrację sfery wizualnej i dźwiękowej ekspozycji dopełnia wyjątkowa graficzno-komiksowa aranżacja przestrzeni autorstwa Jacka Świdzińskiego, wielokrotnie nagradzanego twórcy komiksów i murali. Tytuł Nieskończony rejestr odnosi się do pracy Jana Tarasina, która podczas jednego ze spotkań stała się pretekstem do rozmowy o rytmicznej kompozycji w sztukach plastycznych i muzyce. Nawiązanie tytułem akurat do tego obrazu sugeruje również kontynuację projektu Muzyczne obrazy.

Wystawa prezentowana w ramach Małej Warszawskiej Jesieni pokazuje jak różne, pozornie odległe dziedziny sztuki mogą oddziaływać na siebie nawzajem. Chcemy zachęcić widzów w każdym wieku, począwszy od najmłodszych, do nowego spojrzenia na sztukę i muzykę współczesną, poszukiwania inspiracji i uruchamiania wyobraźni.

Autorka projektu Muzyczne Obrazy Dagna Sadkowska Współautorki: Maria Kosińska (historyk sztuki i edukatorka w galerii Zachęta), Karolina Iwańczyk (absolwentka kulturoznawstwa i edukatorka w galerii Zachęta) Opieka merytoryczna i koordynacja projektu: Anna Zdzieborska (dział edukacji w galerii Zachęta) i Dagna Sadkowska (Gimnazjum Przymierza Rodzin nr 2) 

Loading...