Powrót do:   Wykonawcy
Warszawska Grupa CELLONET

powstała w 2007 roku i składa się ze znakomitych młodych polskich wiolonczelistów i wiolonczelistek złączonych wspólnym celem kreatywnego wykonawstwa. Opiekunem artystycznym i dyrygentem zespołu od jego założenia jest Andrzej Bauer. Członkowie – soliści znani z sal koncertowych, festiwali, laureaci międzynarodowych konkursów – łącząc swoje doświadczenia, tworzą zespół, w którym sztuka i wirtuozeria stanowią jedność. W skład grupy wchodzi wielu laureatów Międzynarodowego Konkursu im. Witolda Lutosławskiego organizowanego od 1997 roku w Warszawie. CELLONET w swych programach koncertowych często przeplata muzykę dawną i najnowszą. Obok aranżacji motetów Gesualda da Venosy można usłyszeć prawykonania dzieł napisanych specjalnie dla zespołu. CELLONET współpracuje również z artystami ze świata jazzu i muzyki rozrywkowej, m.in. z Anną Marią Jopek, Leszkiem Możdżerem i Marcinem Maseckim.
Zespół występował na festiwalach Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Festiwalu Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza w Katowicach, z Leszkiem Możdżerem na Enter Festival w Poznaniu i Artus Jazz Festival w Toruniu, na Festiwalu Kody w Lublinie, na koncercie jubileuszowym z okazji 75. urodzin Krzysztofa Pendereckiego, a także za granicą na Festiwalu Kontrasty we Lwowie i w ramach wydarzeń Roku Lutosławskigo na koncercie z cyklu „Woven Words” w Royal Festival Hall w Londynie. Koncerty grupy CELLONET na Zamku Królewskim w Warszawie otwierają kolejne Międzynarodowe Konkursy Wiolonczelowe im. Witolda Lutosławskiego.
Projekty współpracy z kompozytorami ukraińskimi i polskimi uzyskały wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przyniosły występy na festiwalach w Polsce i na Ukrainie. Nagranie kwartetu CELLONET w składzie Andrzej Bauer, Bartosz Koziak, Marcin Zdunik i Mikołaj Pałosz, które ukazało się na płycie Cascando z utworami Agaty Zubel, zostało wyróżnione nagrodą Fryderyk 2010 w kategorii Album Roku – muzyka współczesna. Dzięki swej wyjątkowości CELLONET inspiruje powstawanie kolejnych dzieł, czego przykładem będą prawykonania utworów Wojciecha Ziemowita Zycha i Zaida Jabriego.

Loading...