Mała Warszawska Jesień to festiwal – święto muzyki współczesnej dla dzieci w wieku 4-12 lat.
W ramach przyszłorocznej – już 5. edycji – zapraszamy na następujące wydarzenia:
I. 18-27 września, Muzeum Rzeźby w Królikarni, Magazyn Studyjny
Instalacja dźwiękowa przygotowana na zamówienie festiwalu Warszawska Jesień przez Krzysztofa Knittla. Będzie łączyć efekty dźwiękowe z wizualnymi. W nieoczekiwany i zabawny sposób przybliży publiczności znakomitą kolekcję zgromadzoną w Muzeum Rzeźby w Królikarni, ale przede wszystkim zwróci uwagę na rolę i jakość komunikacji werbalnej oraz otoczenia dźwiękowego we współczesnej kulturze.
II. 19 września, g.11.00 i g. 16.00, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
Koncert z repertuarem umożliwiającym dzieciom zapoznanie się m.in. z muzyką sonorystyczną. Od początku festiwalu Mała Warszawska Jesień wierzymy w dzieci, w ich intuicję i spontaniczny odbiór muzyki, nie tylko tej pisanej z myślą o małych odbiorcach. Dlatego w programie koncertu znajdą się „poważne”, ale krótkie utwory, napisane przez uznanych zarówno polskich kompozytorów (Kazimierz Serocki Arrangements, Krzysztof Penderecki II Kwartet smyczkowy), jak również autorów zagranicznych (John Cage Song Books, Roderik de Man Wait a minute!).
III. 20 września, g. 11.00 i 16.00, Muzeum Rzeźby w Królikarni
Performance zamówiony specjalnie na tę okazję u Zygmunta Krauzego. Będzie to rodzaj muzycznego wydarzenia plenerowego przeznaczonego na głosy, instrumenty ludowe (liry korbowe, różnego rodzaju dudy, złobcoki, bieszczadzkie fujarki, dzwonki owcze) i elektronikę. Autor wykorzysta przestrzeń i walory akustyczne zarówno pałacu, jak i Parku Rzeźby w Królikarni.
IV. 26 września, g. 11.00 i g. 16.00, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Warsztaty aktywnie angażujące publiczność. Do ich przygotowania zaprosiliśmy Wojciecha Błażejczyka (kompozytora, gitarzystę, reżysera dźwięku, sound designera). W warsztatach przewidziany jest udział uznanego zespołu TwogetherDuo (Maciej Frąckiewicz – akordeon, Magdalena Bojanowicz – wiolonczela). W czasie warsztatów wykorzystane zostaną sterowniki, które pozwolą dzieciom wpływać na przebieg utworów i eksperymentować z muzyką i przetwarzanymi dźwiękami.