Powrót do:   Wykonawcy
Janiak Rafał

ur. w 1986 r. w Olsztynie, dyrygent i kompozytor.

Ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie pod kierunkiem Stanisława Moryty (2010), a także studia dyrygenckie (również z wyróżnieniem) w klasie Antoniego Wita (2011) na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie.

W czerwcu 2011 roku artysta przygotował i poprowadził premierę sceniczną opery Mozarta Così fan tutte w Filharmonii Gorzowskiej. We wrześniu 2012 zadebiutował na festiwalu Warszawska Jesień prowadząc koncert z udziałem orkiestry Filharmonii Narodowej, dyrygując dzieła m.in. Kaiji Saariaho i Beata Furrera. W lutym 2013 poprowadził koncert finałowy IX Miedzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego z udziałem Orkiestry Filharmonii Narodowej. Współpracuje z kilkoma polskimi orkiestrami m.in. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Podkarpacką, Gorzowską. W 2011 roku został głównym dyrygentem Bemowskiej Orkiestry Symfonicznej Camerata Viva, z którą wykonuje dzieła muzyki od XVII do XXI wieku. Kompozycje artysty prezentowane były podczas prestiżowych krajowych festiwali muzycznych: Musica Polonica Nova (Wrocław), Legnickie Conversatorium Organowe i Gwiazdy Promują (Jelenia Góra), a także w międzynarodowych, jak Gaude Mater (Częstochowa), Laboratorium Muzyki Współczesnej (Białystok), WDR Musikfest (Münster, Niemcy).

W swoim dorobku ma wiele nagród zdobytych w konkursach muzycznych, wśród nich I nagrodę I Konkursu Kompozytorskiego im. Jana Pawła II w Warszawie (2007), III nagrodę IV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Musica Sacra w Częstochowie (2008), a także wyróżnienie na 51. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w Warszawie (2010). Dwukrotnie był laureatem Studenckiego Nobla (2009, 2010), a także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007), Keimyung University Foundation (Korea Południowa 2009) oraz dwukrotnie Prezydenta Miasta Gdańska (2005, 2009).

Obecnie jest asystentem na swojej macierzystej uczelni, a od sezonu 2012/13 jest asystentem–dyrygentem w Filharmonii Narodowej.