Powrót do:   Wykonawcy
NEUE VOCALSOLISTEN

Zespół założony został w 1984 r. pod patronatem Musik der Jahrhunderte, od 2000 zaś działa jako niezależna kameralna grupa wokalna. Siedmioro solistów operowych i koncertowych działa we współpracy z kompozytorami i innymi interpretatorami. Ich partnerami są zespoły wyspecjalizowane w konkretnych gatunkach muzyki, orkiestry radiowe, opery i niezależne sceny teatralne, studia muzyki elektronicznej, a także organizatorzy międzynarodowych festiwali i cyklów koncertowych muzyki współczesnej.

Głównym przedmiotem zainteresowań Neue Vocalsolisten są poszukiwania: eksplorowanie nowych brzmień, technik wokalnych i sposobów artykulacji; duże znaczenie w tych działaniach ma dialog z kompozytorem. Każdego roku Neue Vocalsolisten przygotowują około 20 nowych utworów. Na koncepcję zespołu składają się zarówno projekty interdyscyplinarne z użyciem elektroniki, wideo, sztuk wizualnych, literatury, jak i kontrastujące zestawienia elementów muzyki dawnej i współczesnej. Międzynarodową uwagę zwróciły w ostatnich latach produkcje muzyczno-teatralne, jak Phantom Palace Hildy Paredes wystawiony w Stuttgarcie i New Haven (Connecticut), Shadowtime Briana Ferneyhough pokazany w Monachium, Paryżu, Londynie i Nowym Jorku, Murmullos de Paramo Julia Estrady zaprezentowane w Stuttgarcie, Madrycie, Wenecji oraz Meksyku, ale także produkcje teatralno-muzyczne a cappella do muzyki m.in. Oscara Strasnoya, Luciana Beria i Lucii Ronchetti, oglądane w wielu krajach europejskich, w Los Angeles oraz w Buenos Aires (Teatro Colón).

Interdyscyplinarny projekt Escalier du chant Olafa Nicolaia w Pinakothek der Moderne München, dwie produkcje sceniczne José Maríi Sánchez-Verdú, AURA i GRAMMA, druga wideo-muzyczno-teatralna inscenizacja Freizeitspektakel Hannesa Seidla i Daniela Köttera w Warszawie, a także nowe wystawienie operetki Historia Oscara Strasnoya to wydarzenia zrealizowane w 2011 r. obok ponad 30 cyklów koncertowych i warsztatów.