Powrót do:   Wykonawcy
Dazeley William

urodził się w Warwickshire, ukończył Jesus College w Cambridge. Studiował śpiew w Guildhall School of Music and Drama. Nagrody, jakie otrzymał, to m.in. Kathleen Ferrier Prize, nagroda na Royal Overseas League Singing Competition, Richard Tauber Prize i na Walther Gruner International Lieder Competition. Jest jednym z czołowych barytonów swego pokolenia, występował w wielu rolach w Royal Opera House Covent Garden (m.in. Così fan tutte, Sweeney Todd, Cyrulik sewilski, Cyganeria, Dama pikowa), Glyndebourne Touring Opera, Deutsche Staatsoper Berlin (Cyrulik sewilski), Deutsche Oper Berlin (Wesele Figara i Don Giovanni), brał udział w wystawieniach opery Doctor Faustus Ferruccia Busoniego na Festiwalu w Salzburgu i w Châtelet pod dyrekcją Kenta Nagano, śpiewał także w Oberonie w Theatre du Châtelet pod dyrekcją Johna Eliota Gardinera, w Weselu Figara w Pittsburgh Opera, w Poławiaczach pereł w San Francisco Opera, w Curlew River na Edinburgh Festival, w Czarodziejskim flecie w English National Opera, w Weselu Figara w Welsh National Opera, w Candide w Teatro di San Carlo w Neapolu, w Cyganerii w Operze w Hamburgu i w Jasiu i Małgosi w Glyndebourne Festival Opera.

Jego występy koncertowe obejmowały m.in. partie w Scenach z Fausta Schumanna z Philippe’em Herreweghe’em i City of Birmingham Symphony Orchestra, Requiem dla Mignon Schumanna pod dyrekcją Johna Eliota Gardinera, Dylan Thomas Trilogy Johna Corigliana z BBC Symphony pod dyrekcją Leonarda Slatkina, Oratorium na Boże Narodzenie z Berlińskimi Filharmonikami. Brał udział w prawykonaniu pieśni Harrisona Birtwistle’a na BBC Proms pod dyrekcją Christopha von Dohnanyiego, wykonywał The Death of Klinghoffer Johna Adamsa z BBC Symphony Orchestra, występował także z San Francisco Symphony, Orchestre du Capitole Toulouse, Sydney Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra pod dyrekcją sir Colina Davisa i z Orkiestrą Radia Bawarskiego. Brał udział w prawykonaniu (w roli Jezusa) The Last Supper Birtwistle’a w Deutsche Staatsoper Berlin pod dyrekcją Daniela Barenboima, powtórzonej na Glyndebourne Festival, kreował także rolę w Hanjo Hosokawy na festiwalu w Aix en Provence i w Theatre de la Monnaie w Brukseli.

William Dazeley występował z recitalami w Wigmore Hall, Purcell Room, St George’s Bristol, Châtelet; jest regularnie zapraszany na festiwale w Cheltenham, Aix-en-Provence i Saintes, z Grahamem Johnsonem i Iainem Burnside’em jako akompaniatorami. Jego ostatnie i najbliższe występy to m.in. Maria de Rohan na Buxton Festival, Zemsta Nietoperza w Teatrze Bolszoj, Dama pikowa i Don Giovanni w Opera North, The Sound of Music w Châtelet, Przygody Lisiczki Chytruski na Glyndebourne Festival i Curlew River w Opéra de Lyon.