Powrót do:   Wykonawcy
AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy

W lutym 1998 roku powstał jeden z najciekawszych europejskich zespołów kameralnych. Grupa absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, powołała do życia orkiestrę, która miała być dla nich czymś więcej niż miejscem pracy – obszarem artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej wartości.

Młodzi muzycy, których zainteresowania wykraczają daleko poza ramy repertuaru klasycznego, szczególną uwagę poświęcają muzyce polskiej, chętnie i z powodzeniem sięgając po dzieła współczesne. Prawykonania swoich utworów powierzali im do tej pory m.in. Zbigniew Bujarski, Cezary Duchnowski, Wojciech Kilar, Aleksander Lasoń, Piotr Moss i Grażyna Pstrokońska-Nawratil. AUKSO koncertuje w kraju i za granicą, współpracując z artystami tej miary, co Jerzy Maksymiuk, Marc Minkowski, Piotr Anderszewski, Andrzej Bauer, Kaja Danczowska, Władysław Kłosiewicz, Janusz Olejniczak i Olga Pasiecznik. Zespół występował na licznych festiwalach (m.in. „Chopin i jego Europa”, Wielkanocny Ludwiga van Beethovena, Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień), ma w dorobku płyty z polską muzyką współczesną; nagrywał m.in. utwory Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara i Zbigniewa Preisnera.

Jest też strefa pogranicza: łączenia klasyki z jazzem, rockiem, popularną elektroniką. AUKSO koncertowało i nagrywało m.in. z Leszkiem Możdżerem, Tomaszem Stańką, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Motion Trio i Voo Voo. W 2011 r. podczas Europejskiego Kongresu Kultury zespół wystąpił na koncercie poświęconym twórczości Krzysztofa Pendereckiego, z udziałem Jonny’ego Greenwooda i Aphexa Twina. Projekt został powtórzony w londyńskiej Barbican Hall i na festiwalu Open’er w Gdyni oraz wydany na płycie wytwórni Nonesuch.

Jest wreszcie własny festiwal: od roku 2000 w Wigrach na Suwalszczyźnie odbywa się rokrocznie Letnia Filharmonia AUKSO, której orkiestra jest gospodarzem. W wyjątkowej atmosferze jednego z najpiękniejszych zakątków Polski organizowane są koncerty, warsztaty i kursy mistrzowskie, przyciągające sympatyków, melomanów i artystów z całego kraju.