Powrót do:   Wykonawcy
Nagano Hidéki

ur. w 1968 w Japonii, od 1996 r. jest członkiem Ensemble intercontemporain.
W wieku 12 lat otrzymał pierwszą nagrodę na uczniowskim konkursie państwowym. Po studiach w Tokio kontynuował naukę w Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris (fortepian u Jeana-Claude'a Pennetiera, akompaniament wokalny u Anne Grappotte). Ukończywszy konserwatorium z najwyższymi wyróżnieniami w zakresie akompaniamentu wokalnego, fortepianu i muzyki kameralnej, wygrał szereg międzynarodowych konkursów, m.in. w Montrealu oraz Maria Canals International Music Competition w Barcelonie.

W 1998 otrzymał dwie nagrody dla utalentowanych młodych muzyków w Japonii (Muramatsu i Idemitsu), a w 1994 Prix Samson François na pierwszym konkursie fortepianowej muzyki XX wieku w Orléans.

Do głównych celów pianisty należy rozwijanie współpracy z kompozytorami, wykonywanie i promowanie nieznanego repertuaru. Jego nagrania solowe obejmują utwory Antheila, Bouleza, Messiaena, Muraila, Dutilleux, Prokofiewa

i Ravela. Regularnie koncertuje w Europie i Japonii jako solista
i kameralista. Wystąpił gościnnie z NHK Symphony Orchestra w Tokio pod dyrekcją Charles'a Dutoita. Ostatnio ukazało się jego nagranie Bird Concerto with Pianosong Jonathana Harveya dokonane z Davidem Athertonem i London Sinfoniettą (NMC).