Powrót do:   Wykonawcy
Pawlik Włodzimierz

ur. 1958, pianista i kompozytor, absolwent klasy fortepianu Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, którą ukończył w roku 1984. W 1990 ukończył kolejne studia na Wydziale Jazzowym Hochschule für Musik w Hamburgu. W 2007 roku artysta uzyskał doktorat na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji.

Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in.: stypendium im. K. Komedy, Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Dunkierce (Francja) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco. Wielokrotnie otrzymywał wyróżnienie Jazzowego Muzyka Roku, przyznawane przez legendarny warszawski Jazz Club Akwarium. Występuje na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych, m.in.: North Sea Jazz Festival (Haga 1998) oraz European Jazz Festival (Ateny 2006), Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jamboree, a także festiwalach poświęconych muzyce klasycznej. Magazyn festiwalowy „Who is who at North Jazz Festival 1998” określił go zaszczytnym mianem „Vladimir Horowitz of jazz”.

Działalność koncertowa i dorobek fonograficzny artysty zyskały również szerokie uznanie wielu opiniotwórczych międzynarodowych mediów: gazeta „The Age” ogłosiła trasę koncertową artysty po Australii największym wydarzeniem muzycznym roku 2002, a amerykański magazyn jazzowy „Down Beat” określił album

Turtles, nagrany wspólnie ze znanym trębaczem Randym Breckerem, mianem „wybitny”. Włodek Pawlik jest również twórcą muzyki filmowej, teatralnej, słuchowisk radiowych, a także dzieł symfonicznych, wokalnych i oprawy do baletu współczesnego. Jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów Wrony i Pora umierać Doroty Kędzierzawskiej, do filmu Rewers w reżyserii Borysa Lankosza (Złote Lwy na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Orły 2010 Polskiej Akademii Filmowej), a także międzynarodowych produkcji: Nightwatching Petera Greenawaya i Within the whirlwind Marleen Gorris. Za muzykę stworzoną do słuchowiska Polskiego Radia Novecento otrzymał nagrodę na IX Festiwalu Dwa Teatry – Sopot 2009.

Do wyjątkowych dokonań artysty zaliczają się: Misterium Stabat Mater (2000/05) oraz jazzowy projekt Anhelli.. W roku 2008 artysta skomponował i nagrał w towarzystwie legendarnego trębacza Randy Breckera suitę jazzową Tykocin, której nagranie zostało przez recenzentów muzycznych „Rzeczpospolitej” i „Gazety Wyborczej” uznane za Jazzową Płytę Roku. Za kompozycje z tego albumu Pawlik został uhonorowany m.in. tytułem Jazzowego Kompozytora Roku 2009 w ankiecie „Jazz Station” z Los Angeles. W tym samym roku ukazał się podwójny solowy album pianisty Grand Piano, na którym zostały zarejestrowane jego unikalne improwizacje. Kolejne publikacje płytowe zyskiwały regularnie prestiżowe nagrody Fryderyk, znakomite recenzje i pierwsze miejsca w jazzowych rankingach.

W sierpniu 2013 roku nakładem Summit Rec. ukaże się w Stanach Zjednoczonych nagradzana w Polsce płyta Randy Brecker plays Wlodek’s Pawlik Night in Calisia. Rok 2013 to również premiera spektaklu muzycznego Wieczorem z muzyką Pawlika do poezji Józefa Czechowicza skomponowanego na zamówienie Teatru Starego w Lublinie, zarejestrowanego przez TVP, jak również nominacja do nagrody Fryderyk 2013 w kategorii Jazzowy Artysta Roku.

Włodek Pawlik zasiadał w jury m.in. American Jazz Piano Competition w Indianapolis w 2001, wykładał m.in. w Eastman School of Music, Western Michigan University, podczas IAJE Jazz Conference w Los Angeles (1999), w Królewskim Konserwatorium w Brukseli.