zyskał sławę w wieku lat osiemnastu jako najmłodszy zdobywca I nagrody w Konkursie Chopinowskim. Od tego wydarzenia rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera, znaczona występami z renomowanymi orkiestrami oraz recitalami w najważniejszych salach koncertowych świata.
Artysta pochodzi z rodziny o długich tradycjach muzycznych. W jego domu rodzinnym niemal codziennie spotykali się muzycy, by wspólnie grać muzykę kameralną. Dla młodego Krystiana codzienny, bezpośredni kontakt z muzyką wykonywaną na żywo był zatem czymś oczywistym i naturalnym. Pierwszych lekcji muzyki udzielał mu ojciec, zaś jako 7-letni chłopiec rozpoczął systematyczną naukę pod kierunkiem Andrzeja Jasińskiego, który był wówczas starszym wykładowcą w katowickiej Akademii Muzycznej. Krystian Zimerman występował z takimi wybitnymi kameralistami, jak Gidon Kremer, Kyung-Wha Chung i Yehudi Menuhin, a także pod batutą mistrzów tej klasy, co Leonard Bernstein, Herbert von Karajan, Seiji Ozawa, Riccardo Muti, Lorin Maazel, André Previn, Pierre Boulez, Zubin Mehta, Bernard Haitink, Stanisław Skrowaczewski oraz Simon Rattle.
W 2010 roku, w dniu dwusetnej rocznicy urodzin Chopina artysta wystąpił z uroczystym recitalem w ramach londyńskiego cyklu International Piano Series. W tym roku, w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego, Zimerman prezentuje napisany specjalnie dla niego przez tego kompozytora Koncert fortepianowy w wielu ośrodkach muzycznych świata, m.in. w londyńskiej Royal Festival Hall z Orkiestrą Philharmonia pod batutą Esy-Pekki Salonena.
Od czasu, gdy zdecydował się wyruszać we wszystkie trasy recitalowe z własnym instrumentem, Krystian Zimerman buduje wśród swoich słuchaczy świadomość możliwości, charakteru oraz znajomość tajników fortepianu. Pewność, jaką daje mu wykonywanie muzyki zawsze na tym samym, gruntownie poznanym instrumencie, w połączeniu z wiedzą i umiejętnościami budowniczego fortepianów (nabytymi w Katowicach, a następnie rozwijanymi dzięki bliskiej współpracy z hamburską fabryką Steinway’a) – pozwalają mu zredukować do absolutnego minimum wszystkie te czynniki, które zazwyczaj przeszkadzają wykonawcom skupić się wyłącznie na interpretacji utworu.
Zimerman mieszka z żoną i dwójką dzieci w Szwajcarii, gdzie spędził większość swojego życia, dzieląc czas między rodzinę, życie koncertowe i kameralistykę. Artysta świadomie ogranicza swój kalendarz wykonawczy do 50 koncertów w sezonie. Do zawodu muzyka podchodzi w sposób kompleksowy: sam występuje w roli menadżera, studiuje akustykę sal, najnowsze technologie dźwiękowe oraz budowę instrumentów, a także psychologię i informatykę. Podobnie podchodzi do nagrań płytowych, kontrolując proces produkcji nagrania na wszystkich etapach. Wieloletnia współpraca pianisty z firmą Deutsche Grammophon zaowocowała licznymi nagrodami płytowymi. W 1999 roku, dla uczczenia 150 rocznicy śmierci Chopina, Krystian Zimerman odbył tournée po Europie i Ameryce ze specjalnie w tym celu utworzoną Polską Orkiestrą Festiwalową, wykonując (oraz nagrywając na płytę) oba koncerty tego kompozytora. Najnowszy album artysty zawierający muzykę kameralną poświęcony jest Grażynie Bacewicz w setną rocznicę urodzin tej kompozytorki, której muzykę artysta promuje na całym świecie.
© HarrisonParrott