NEUE VOCALSOLISTEN
Zespół założony został w 1984 pod patronatem Musik der Jahrhunderte, od 2000 działa jako niezależna kameralna grupa wokalna. Siedmioro solistów operowych i koncertowych – od sopranu koloraturowego przez kontratenor do basu – współpracuje z kompozytorami i innymi wykonawcami. Ich partnerami są zespoły wyspecjalizowane w konkretnych gatunkach muzyki, orkiestry radiowe, opery i niezależne sceny teatralne, studia muzyki elektronicznej, a także organizatorzy międzynarodowych festiwali i cyklów koncertowych muzyki współczesnej.
Głównym przedmiotem zainteresowań Neue Vocalsolisten są poszukiwania, eksplorowanie nowych brzmień, technik wokalnych i sposobów artykulacji; duże znaczenie w tych działaniach ma dialog z kompozytorem. Każdego roku Neue Vocalsolisten przygotowują około dwudziestu nowych utworów. Na koncepcję zespołu składają się zarówno projekty interdyscyplinarne z użyciem elektroniki, wideo, sztuk wizualnych, literatury, jak i kontrastujące zestawienia elementów muzyki dawnej i współczesnej.
Międzynarodową uwagę zwróciły w ostatnich latach produkcje muzyczno-teatralne, jak Phantom Palace Hildy Paredes wystawiony w Stuttgarcie i New Haven (Connecticut), ShadowtimeBriana Ferneyhough pokazany w Monachium, Paryżu, Londynie i Nowym Jorku, Murmullos del páramo Julia Estrady zaprezentowane w Stuttgarcie, Madrycie, Wenecji oraz Meksyku, ale także produkcje teatralno-muzyczne do muzyki a cappella, m.in. Oscara Strasnoya, Luciana Beria i Lucii Ronchetti.
Interdyscyplinarny projekt Escalier du chant Olafa Nicolaia w Pinakothek der Moderne w Monachium, dwie produkcje sceniczne José-Maríi Sáncheza-Verdú, AURA i GRAMMA, multimedialny Freizeitspektakel Hannesa Seidla i Daniela Köttera w Warszawie, a także nowe wystawienie operetki Historia Oscara Strasnoya to wydarzenia zrealizowane w 2011 r. obok ponad 30 cyklów koncertowych i warsztatów.