Gazeta Wyborcza po raz drugi organizuje Europejskie Targi Muzyczne Gazety Co Jest Grane. W tym roku odbędą się one w dniach 24-25 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (Plac Defilad 1).
W niedzielę 25 listopada o godz. 18:00 w kawiarni Teatru Studio Bratnia Szatnia dyrektor Warszawskiej Jesieni, Tadeusz Wielecki, poprowadzi warsztat "Kurs słuchania muzyki współczesnej". Podczas tego spotkania będzie można dowiedzieć się jak świadomie odbierać muzykę, którą słychać m.in. podczas festiwalu Warszawska Jesień.
Gdy słuchamy jakiejś muzyki, zazwyczaj nie jesteśmy przyzwyczajeni, aby wsłuchiwać się w nią: jest ona dla nas raczej czymś do posłuchania. A z muzyką współczesną, podobnie jak z abstrakcyjnym obrazem, jest trochę jak z zabawą w "znajdź dwadzieścia szczegółów". Albo jak z kawiarnianym gwarem: na początku słyszymy tylko chaos. Gdy jednak swoją uwagę skierujemy na konkretną osobę, jesteśmy w stanie wyłowić jej głos z tłumu. W przypadku muzyki współczesnej, do której często nie mamy klucza, warto być i słuchaczem, i badaczem jednocześnie. Dla jej poznania może nie wystarczyć dotychczasowe nasze rozumienie, a sama muzyka nie musi być zgodna z naszymi upodobaniami. Lecz gdy przyjmiemy postawę "chcę się dać zaskoczyć", muzyka współczesna odsłoni przed nami swe piękno.
"Kurs słuchania muzyki współczesnej" będzie poparty fantastycznymi przykładami muzycznymi, zaopatrzonymi w atrakcyjny i fachowy komentarz; zostaną przeprowadzone drobne ćwiczenia i działania typu warsztatowego.
Dzień wcześniej, w sobotę 24 listopada, o godz. 12:00 Michał Górczyński zaprosi dzieci na warsztaty zatytułowane "Dzikość instrumentów" (rekomendowane dla dzieci w wieku 8-12 lat). Dzieci odkryją dzikie zwierzęta drzemiące w instrumentach. Zwaliste słonie, szybkie sarny, niebezpieczne skorpiony i kobry zostaną zilustrowane odpowiednią ekspresją muzyczną. Uczestnicy poznają też zagadnienie preparacji instrumentu i technikę beatboxu. Sami też będą beatboxować! Dla tych, w których drzemie dusza kompozytora - szansa na stworzenie graficznej partytury.
A w niedzielę 25 listopada o godz. 17:00 Dagna Sadkowska poprowadzi "Kuchnię muzyczną" (dla dzieci w wieku 4-7 lat, z aktywnym udziałem rodziców). "Jak sporządzić dźwiękowy sos? Czy można zagrać kształt pomidora? Ile instrumentów potrzeba, żeby upiec pyszną pizzę? Czy muzycy orkiestry współczesnej mogą zamienić się w kucharzy?" Na te i inne smakowite pytania można znaleźć odpowiedź w "Kuchni muzycznej", w której stosujemy nowe techniki gry, słuchamy muzyki i używamy wszystkich zmysłów udowadniając, że młodą publiczność stać naprawdę na wiele.
Oba warsztaty dla dzieci odbędą się w Sali Goethego.