Powrót do:   Utwory
100 lat, 100 lat... - Justyn Oboładze

Instalacja dźwiękowa na piętrach III, IV i V przy Nowogrodzkiej 4 to wybrane fragmenty wywiadów z osobami, które były związane z tym adresem przez 100 lat – od momentu powstania kamienicy w 1914 roku.

Rozmowy zostały przeprowadzone i nagrane wiosną i latem 2015 r. przez Justyna Oboładzego, który jest jednocześnie autorem tekstów do wydawnictwa sponsorowanego przez właściciela budynku – spółkę Nieporęcka. Publikacja dotyczy nie tylko historii tej kamienicy i jej mieszkańców, ale nakreśla również najbliższą przyszłość nieruchomości, której oficjalna nazwa to No4.fr


Pierwszym właścicielem 100-letniej kamienicy przy ul. Nowogrodzkiej 4 w Warszawie był Rudolf Wilczyński, przedsiębiorca budowlany, który zbudował ją dla swojej rodziny. Budynek został zaprojektowany w pracowni architektonicznej Leona Wolskiego, ówczesnego autora stołecznych wysokościowców. Kamienica przy Nowogrodzkiej była zwieńczeniem kariery deweloperskiej Wilczyńskiego – człowieka znanego nie tylko z poczucia humoru, ale i dobrego gustu, czego dowodem jest styl, w jakim budynek został zaprojektowany, i subtelne detale, jakimi go przyozdobiono. Fasada kamienicy została zaprojektowana w duchu mocno zmodernizowanego stylu empire i wczesnego klasycyzmu francuskiego. Na elewacji znajdują się kanelowane pilastry o wystylizowanych głowicach i spłaszczone kosze z kwiatami. Całość wieńczy trójkątny szczyt udekorowany owalnym dyskiem i girlandami różyczek. Do jej budowy użyto najnowszych ówcześnie technologii (m.in. stropy kleinowskie) i najwyższej jakości materiałów, m.in. dlatego przetrwała dwie wojny i nadal jest w bardzo dobrym stanie. W okresie międzywojennym pod adresem Nowogrodzka 4 na parterze mieściły się sklepy, a na każdym z pięter znajdowały się po dwa mieszkania. Wilczyński wraz z żoną i córką zajmowali lokal numer cztery na drugim piętrze.

Po zakończeniu II wojny światowej budynek został znacjonalizowany i dopiero w latach 90. spadkobiercy Wilczyńskiego odzyskali prawa do nieruchomości. W 2014 roku kamienicę kupiła spółka Nieporęcka, która nadała jej nazwę No4 i rozpoczęła proces przywracania jej świetności oraz historycznych funkcji. Nowy deweloper, zapraszając do współpracy w renowacji budynku stołecznego konserwatora zabytków, środowiska artystyczne, kulturalne i architektoniczne, tchnął w ten obiekt nowe-stare życie. Przedwojenną atmosferę kamienicy dopełnia obecnie Adler Vestroyer, wypożyczony przez zaprzyjaźnioną z No4 firmę zajmującą się renowacją starych samochodów.

Oficjalne otwarcie adresu No4, pod którym będą się mieściły restauracje i ekskluzywne sklepy oraz dwanaście 160-metrowych apartamentów (na piętrach od I do VI), planowane jest w 2016 roku; być może przed 59. Warszawską Jesienią.

 

Loading...