homeprogrambiletybiuroo festiwalumiejsca koncertówsponsorzyarchiwumdownloadnewsgaleria

Sarah Wu

następny koncert
wszystkie koncerty
imprezy towarzyszące
index kompozytorów
index wykonawców







Sarah Wu rozpoczęła naukę gry na flecie w wieku lat dziesięciu. Jest laureatką wielu konkursów na Tajwanie, m.in. konkursu Taipei Philharmonic Orchestra oraz Taivan Province Competition w 1986
i 1987 r., otrzymała również I nagrodę na konkursie Narodowego Uniwersytetu Sztuki w Taipei.
Studiowała w Stanach Zjednoczonych – na Uniwersytecie
w Bostonie u Doriot A. Dwyer oraz pod kierunkiem czołowej flecistki tajwańskiej, solistki i pedagoga, Jinny Liu. Uczestniczyła też w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Wolfganga Schulza, Petera Lukasa Grafa, Andrasa Adoriana, Janosa Balinta i Patricka Galloisa.
Brała udział w Festiwalu Mu-
zycznym Pacyfiku w 1996 i 1997 r., koncertowała na Tajwanie, w Japonii, Chinach i Wietnamie, występowała jako solistka z Taipei Philharmonic Orchestra, Taipei Symphony Orchestra (grając Koncert fletowy G-dur KV 313 Mozarta), Taipei Flu-te Ensemble i in.; odbyła też tournée po Tajwanie, wykonując koncert Iberta, a z flecistą Filharmoników Wiedeńskich wykonała Pod-wójny koncert fletowy Cimarosy. Po-nadto podczas Festiwalu Muzycznego Pacyfiku wraz z muzykami Filharmoników Wiedeńskich
brała udział w wykonaniu kwintetów na instrumenty dęte drewniane, występując z nimi następnie
w Szanghaju, Tokio i Hanoi.
Obecnie jest pierwszą flecistką Taipei Sinfonietty, Taipei Philharmonic Orchestra oraz Taipei Me-tropolitan Woodwind Quintet. Jed-nocześnie naucza gry na flecie w kil-ku uczelniach tajwańskich – Taipei Municipal Teacher’s College,
Fu-Jen Catholic University i Shih Chien University. Ostatnio opublikowała swą pierwszą książkę Questions and Answers on Flute Playing (Mercury Publishing House).
taipei philharmonic
orchestra
została założona w 1985 r. jako Taipei Sinfonietta; z czasem urosła do rangi najlepszej prywatnej orkiestry na Tajwanie. Zespół przez lata pracował pod kierunkiem nieżyjącego już dyrygenta Henry’ego Mazera, któremu zawdzięcza zdobycie wysokiego poziomu artys-tycznego.
Latem 1990 r. Taipei Sinfonietta po raz pierwszy wyjechała na tournée zagraniczne – do Stanów Zjednoczonych i Kanady, a w 1991 r. zespół, chcąc włączyć do repertuaru utwory symfoniczne, rozbudował swój skład i przyjął nazwę Taipei Sinfonietta & Philharmonic Orchestra. Ta „podwójna tożsamość” pozwala mu na większą swobodę i różnorodność w doborze repertuaru.
W 1993 r. zespół miał swój debiut w Europie, występując
z utworami Schuberta w Grosser Musikvereinsaal w Wiedniu,
a w 1995 r. odbył kolejną podróż do usa, dając koncerty w Bostonie
i Nowym Jorku. Na obu kontynentach koncerty orkiestry spotykały się z bardzo pozytywnymi reakcjami publiczności i krytyki.
W 1999 r. Taipei Sinfonietta & Philharmonic Orchestra założyła Taipei Philharmonic Pops Orchestra, która pod dyrekcją Johna van Deursena koncentruje się na wykonywaniu popularnej i łatwej muzyki klasycznej, muzyki filmowej, jazzu oraz orkiestrowych aranżacji muzyki pop.
W 2001 r. Taipei Philharmonic Orchestra, kierowana przez Johna van Deursena i Tien-Chi Lin, odbyła tournée po Szwecji i Finlandii, będąc pierwszą orkiestrą symfoniczną z Tajwanu zaproszoną na występy do Skandynawii. W 2002 r. orkiestra odbyła kolejne tournée europejskie – do Niemiec i Czech, gdzie była m.in. gościem festiwalu „Praska Wiosna”. Podczas swych zagranicznych podróży koncertowych Taipei Philharmonic Orches-tra włącza często do programu utwory kompozytorów tajwańskich, co spotyka się z dużym zainteresowaniem publiczności.
W roku 2003 orkiestra pracowała pod kierunkiem dyrygenta rosyjskiego, Aleksandra Rudina.