homeprogrambiletybiuroo festiwalumiejsca koncertówsponsorzyarchiwumdownloadnewsgaleria

Jerzy Artysz

następny koncert
wszystkie koncerty
imprezy towarzyszące
index kompozytorów
index wykonawcówJerzy Artysz studiował śpiew pod kierunkiem Marii Halfter na Wydziale Wokalnym oraz grę na skrzypcach na Wydziale Instrumentalnym w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Klasę śpiewu ukończył z wyróżnieniem w 1959 r. Studia wokalne kontynuował w Mediolanie u Marii Carbone-Rossini. Jest laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych w Moskwie (1957), Tuluzie (1959) i Genewie (1960). Debiutował jeszcze jako student na łódzkiej scenie operowej, gdzie występował w latach 1958-63.
W 1964 r. związał się z Teatrem Wielkim w Warszawie na 26 lat. Po tym okresie skupił się na pracy pedagogicznej za granicą, nie przerwał jednak współpracy ze sceną warszawską, powracając na nią gościnnie jako Jakub w Manekinach Zbigniewa Rudzińskiego. Współpracował także jako śpiewak i reżyser z Warszawską Operą Kameralną. W 1986 r. kreował partię Edypa w prapremierze opery Edyp i Jokasta Josepa Solera w Teatro Liceo w Barcelonie.
W 1994 r. nagrał dla wytwórni Harmonia Mundi oratorium Los Improperios Federica Mompou. Ma w repertuarze wielkie partie barytonowe różnych epok, od baroku do współczesności. Koncertował
w kraju i niemal w całej Europie. Śpiewał na scenach Austrii, Belgii, Czechosłowacji, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, Włoch, zsrr,
a także w Izraelu, Kanadzie i usa.
Współpracował z wybitnymi dyrygentami, występował z wieloma znakomitymi śpiewakami. Wielokrotnie był gościem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" oraz wielu innych festiwali muzycznych.
Od pewnego czasu artysta poświęca się głównie pracy pedagogicznej. Jest profesorem Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1990-94 był dyrektorem artystycznym szkoły operowej
0w Barcelonie. Prowadził zajęcia pedagogiczne podczas Międzynarodowego Kursu Muzyki Oratoryjnej we Wrocławiu, Kursów Interpretacji Wokalnej w Konserwatorium Muzycznym w Tarragonie,
a także w ramach Polsko-Niemieckiej Akademii Oratoryjnej (Gdańsk-Bremen). Był również dyrektorem artystycznym Letniej Szkoły Operowej przy Teatrze Fortuny w Reus.
Zapraszany jest jako juror przez międzynarodowe konkursy wokalne w Barcelonie, Bussetto, Genewie i Tuluzie. W 1995 r. przewodniczył jury II Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.
Laureat Nagrody Związku Kompozytorów Polskich za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wykonawstwa i propagowania polskiej muzyki współczesnej (1980) oraz Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1981). W maju 2001 r. zaśpiewał partię Ojca w Ignorancie i szaleńcu Pawła Mykietyna (Teatr Wielki-Opera Narodowa, Scena Młynarskiego).
Stworzył wiele wybitnych kreacji operowych na scenach w kraju i za granicą.