homeprogrambiletybiuroo festiwalumiejsca koncertówsponsorzyarchiwumdownloadnewsgaleria

Bartłomiej Krcha

następny koncert
wszystkie koncerty
imprezy towarzyszące
index kompozytorów
index wykonawców







ur. w Krakowie. W 1999 r. ukończył studia w zakresie kompozycji
i teorii muzyki w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Jana Antoniego Wichrowskiego. W bieżącym roku kończy kompozytorskie studia podyplomowe pod kierunkiem Eugeniusza Knapika
w Akademii Muzycznej w Katowicach.
Jest laureatem kilku nagród kompozytorskich, m.in. III nagrody na
V Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. W. Lutosławskiego w Warszawie (za L’homme armé, 2001) oraz III nagrody na konkursie na utwór symfoniczny zorganizowanym w ramach festiwalu Euro Art Meeting we Wrocławiu (za utwór Mandala na orkiestrę, 2000).

Ważniejsze utwory: Psalm 121 na chór mieszany a cappella (1998), L’homme armé na orkiestrę (1999), Liryka Śpiącego na chór mieszany
a cappella do tekstu Mirona Białoszewskiego (1999), Mandala na orkiestrę (2000), Homo Viator na orkiestrę (2001), Analogie na taśmę (2001), Ad Ignem na taśmę (2001–02), Ogród ptaków na taśmę (2002), Muzyka na orkiestrę smyczkową (2003), Rozmowa na flet i klarnet (2003), Blues na wibrafon (2003).

Ogród ptaków powstał w oparciu o materiał dźwiękowy, na który składają się nagrane w Beskidzie Niskim głosy ptaków, dźwięki piszczałek ze starych, rozmontowanych na części organów kościelnych, które – budząc niekłamane zdziwienie celników – przywiozłem ze Szwajcarii, oraz syntetyczne próbki dźwiękowe, uzyskane przy pomocy dwu analogowych syntezatorów. Jako uzupełnienie brzmień quasi-organowych pojawia się również śpiew wieloryba, który – podobnie jak kumkanie żaby – pochodzi z płyty relaksacyjnej, zawierającej odgłosy natury. Zadaniem syntezatorów było m.in. możliwie wierne naśladowanie odgłosów „oryginalnego” zwierzyńca. Uzyskane w ten sposób próbki używane były zamiennie z pierwowzorami. Całość została zmontowana z wykorzystaniem samplera, przy kupnie którego firma p.p.h. Brzóstowicz Marian była uprzejma udzielić mi znacznego rabatu, za co niniejszym bardzo jej dziękuję.

Bartłomiej Krcha