Powrót do:   Wykonawcy
CHÓR FILHARMONII WROCŁAWSKIEJ

został założony w 2006 roku przez Andrzeja Kosendiaka i od początku swego istnienia działa pod kierownictwem Agnieszki Franków-Żelazny. Dzięki swojemu dynamicznemu profilowi wykonawczemu bardzo szybko stał się czołowym zespołem na polskiej scenie muzyki chóralnej. Zdobył uznanie, zgłębiając zarówno bogaty repertuar a cappella, jak i wykonując duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne.

W ciągu zaledwie pięciu lat działalności chór zrealizował liczne znaczące projekty. Nawiązał m.in. współpracę z takimi zespołami, jak Gabrieli Consort i Orkiestra NDR, z którymi wystąpił na scenach sal koncertowych Europy, w tym w Salle Pleyel w Paryżu, Barbican Centre w Londynie, Gewandhausie w Lipsku oraz na festiwalach Schleswig-Holstein i Festiwalu Flandryjskim w Gandawie. W roku 2009 zespół był pierwszym polskim chórem zaproszonym do wzięcia udziału w legendarnym festiwalu BBC Proms w Royal Albert Hall. Bilety na wykonywane wtedy Stworzenie świata Josepha Haydna rozeszły się błyskawicznie, a chór został natychmiast zaproszony do ponownego występu na festiwalu w roku 2011, kiedy to jeszcze raz połączył siły z Gabrieli Consort, by razem z solistami formatu Simona Keenleyside’a wykonać Eliasza Feliksa Mendelssohna. Zespół często koncertuje w Polsce, współpracował z niemal wszystkimi orkiestrami krajowych filharmonii.

Chór Filharmonii Wrocławskiej współpracował z Paulem McCreeshem, Jackiem Kaspszykiem, Krzysztofem Pendereckim, Jamesem MacMillanem, Łukaszem Borowiczem, Mikiem Brewerem, Bobem Chilcottem i Christianem Curnynem; jego wykonania prezentowane były na antenach radiowych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Pierwszym nagraniem chóru był album z kompozycjami Franza Xavera Richtera pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. W 2011 roku premierę miało monumentalne nagranie Grande Messe des Morts Hectora Berlioza, a w 2012 ukazał się Eliasz Feliksa Mendelssohna – oba albumy pod dyrekcją Paula McCreesha. W 2011 zespół otrzymał jedną z trzech głównych nagród festiwalu Barokowe Wieczory w Varaždinie w Chorwacji – Nagrodę Kantor za niezwykłe wykonanie dzieł J.S. Bacha.

W październiku 2012 roku ukazał się pierwszy album a cappella Słowa dźwiękiem malowane, pierwszy z cyklu wydawnictw zaplanowanych przez Agnieszkę Franków-Żelazny. W listopadzie w sprzedaży pojawiła się płyta The Seeds of Stars z utworami Boba Chilcotta pod dyrekcją kompozytora. W najbliższych planach zespołu jest występ ze światowej sławy grupą The Swingle Singers.