Powrót do:   Wykonawcy
NEOQUARTET

to kwartet smyczkowy złożony z absolwentów Akademii Muzycznych w Gdańsku, Warszawie i Lucernie. Tworzą go: Karolina Piątkowska–Nowicka (1 skrzypce), Paweł Kapica (2 skrzypce), Michał Markiewicz (altówka) i Krzysztof Pawłowski (wiolonczela).

NeoQuartet jest jednym z najprężniej działających zespołów kameralnych specjalizujących się w wykonawstwie muzyki najnowszej w Polsce. Za swój cel stawia sobie promocję twórczości głównie młodych kompozytorów. Jego członkowie to pasjonaci sztuki współczesnej, chętni do nowatorskich poszukiwań, otwarci na współpracę z najbardziej wymagającymi artystami.

Aktywnie realizują ideę łączenia wielu dziedzin sztuki. NeoQuartet ma w swoim repertuarze utwory m.in. Steve’a Reicha, George’a Crumba, Alfreda Schnittkego, Krzysztofa Pendereckiego; w dorobku artystycznym posiada także kilkadziesiąt prawykonań dzieł twórców młodego pokolenia.

W 2008 roku muzycy dokonali w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie nagrania kwartetu Agnieszki Stulgińskiej. Kompozycja nagrana i wydana przez wytwórnię fonograficzną DUX została nominowana do nagrody Fryderyk w kategorii muzyka współczesna. W 2009 roku kwartet wziął udział w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów Interpretacji Muzyki Współczesnej „Gaudeamus” w Amsterdamie, gdzie znalazł się w półfinale pośród dziesięciu zespołów z całego świata.

W grudniu 2010 ukazała się debiutancka płyta zespołu wydana przez wytwórnię DUX. Na krążku znalazły się utwory różnorodne stylistycznie, począwszy od eklektycznego kwartetu Lasonia, przez sonorystyczny Floral Fairy Toshia Hosokawy, a na minimalistycznym Streepjes Guusa Janssena skończywszy.

W 2010 NeoQuartet otrzymał Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska, w 2012 zespół został nominowany do nagrody Sztorm Roku 2011, Pomorskiej Nagrody Artystycznej oraz do nagrody Fryderyk w kategorii debiut fonograficzny roku. Zespół koncertuje w Polsce, jak i poza jej granicami (Ukraina, Szwajcaria, Włochy, Rosja, Litwa). Ma na swoim koncie udział w takich festiwalach, jak: Gdański Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal Sopot Classic, Ukrainian Biennale of New Music, Festiwal im. J. Waldorffa w Radziejowicach, Dni Muzyki Nowej (Gdańsk), Musica Electronica Nova (Wrocław), Festiwal Kontrasty (Lwów), Warszawska Jesień, Another Space (Moskwa). W roku 2014 zespół nagrał i wydał trzy albumy CD: z muzyką Joanny Bruzdowicz (wraz ze śpiewaczką Lilianą Górską i pianistą Tomaszem Joczem), monograficzny album amerykańskiej kompozytorki Dosi McKay (Gavia Music) oraz, dla wytwórni DUX, pięć kwartetów smyczkowych Aleksandra Kościówa. Wszystkie spotkały się ze znakomitym przyjęciem krytyków i melomanów. NeoQuartet jest organizatorem własnego festiwalu NeoArte – Spektrum Muzyki Nowej, którego pierwsza edycja odbyła się w październiku 2012. Impreza odbywa się w Gdańsku i corocznie patronuje jej wybitny kompozytor. Zespół gościł już Pawła Szymańskiego, Elżbietę Sikorę i Cezarego Duchnowskiego. Wśród wykonawców festiwalu warto wymienić Motion Trio, Kwartludium, Szabolcsa Esztenyiego, Ensemble Nostri Temporis, Kuba Kapsa Ensemble, Agatę Zubel. Od 2013 roku formuła festiwalu systematycznie jest poszerzana o część edukacyjną, w której skład wchodzą warsztaty dla kompozytorów, warsztaty współczesnej improwizacji oraz zajęcia dla dzieci. Założone przez NeoQuartet Stowarzyszenie NeoArte dzięki wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca regularnie zamawia u polskich i zagranicznych kompozytorów nowe utwory. Wśród twórców, którzy pisali specjalnie dla NeoQuartet, są m.in. Sławomir Kupczak, Jakub Polaczyk, Bohdan Sehin, Aleksander Kościów, Oleksij Shmurak, Jerzy Kornowicz, Agnieszka Stulgińska, Marek Czerniewicz, Dariusz Przybylski, Xiaogang Ye i Gabriel Paiuk. 

Loading...