HOMEProgramBiletyBiuroO festiwaluMiejsca koncertówSponsorzyArchiwumDownloadNewsGaleria

Następny koncert
Powrót
Wszystkie koncerty
Imprezy towarzyszące
Indeks kompozytorów Indeks wykonawców

 

Krzysztof Bąkowski

ur. 1961 w Warszawie. Kontynuuje muzyczne tradycje rodzinne. Grę na skrzypcach rozpoczął pod wpływem i kierunkiem ojca, Zenona Bąkowskiego, długoletniego koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Narodowej, u którego później studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie (dyplom w 1983). Następnie, w latach 1984-86, odbył studia uzupełniające w Indiana University w Bloomington w Stanach Zjednoczonych w zakresie gry na skrzypcach (u Tadeusza Wrońskiego i Josefa Gingolda), muzyki kameralnej, muzyki współczesnej oraz dyrygentury. W 1990 r. zdobył I nagrodę na Konkursie Skrzypcowym Tadeusza Wrońskiego w Warszawie.
Od 1985 r., po prawykonaniu Martwej natury ze skrzypcami Hanny Kulenty, specjalizuje się w interpretacji muzyki współczesnej. Ma
w swoim dorobku kilkadziesiąt prawykonań, m.in. utworów Hanny Kulenty, Tadeusza Wieleckiego, Jerzego Kornowicza (utwory jemu dedykowane), Zygmunta Krauzego, Aleksandra Lasonia, Pawła Szymańskiego, Andrzeja Dziadka, Andrzeja Dutkiewicza. Wykonywał po raz pierwszy
w Polsce kompozycje Arvo Pärta, Conlona Nancarrowa, Michaela Finnissy'ego, Arne Nordheima. Występował na festiwalu Warszawska Jesień (w 1989, 1994, 1997, 1998) oraz - jako wykonawca i wykładowca - na festiwalach muzyki współczesnej w Rotterdamie (1989), Lerchenbergu (1990), Louisville (1992), Mińsku (1993), Odense (1994), Apeldoorn i Berlinie (1995).
Dokonał wielu nagrań cd oraz dla Polskiego Radia, sfr Berlin, Deutschlandfunk w Kolonii oraz recitali dla polskiej i holenderskiej telewizji. Jego nagranie Partity na skrzypce i orkiestrę (1988) i Łańcucha II na skrzypce i orkiestrę (1985) Witolda Lutosławskiego z wospr pod batutą Antoniego Wita dla wytwórni Naxos otrzymało wyróżnienie krytyków francuskich Diapason d'Or, nagrodę Płyty Roku 1996 dziennika "Rzeczpospolita" oraz nominacje do dorocznej nagrody brytyjskiego magazynu płytowego "Classic CD" oraz magazynu "Studio".
Krzysztof Bąkowski jest obecnie koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Narodowej oraz profesorem nadzwyczajnym w Akademii Muzycznej w Warszawie.