HOMEProgramBiletyBiuroO festiwaluMiejsca koncertówSponsorzyArchiwumDownloadNewsGaleria

Następny koncert
Powrót
Wszystkie koncerty
Imprezy towarzyszące
Indeks kompozytorów Indeks wykonawców

 

Henryk Wojnarowski

kierownik Chóru Filharmonii Narodowej od 1978 r., dyrygenturę symfoniczno-operową ukończył w warszawskiej pwsm w klasie Stanisława Wisłockiego. W latach 1960-78 był dyrygentem i kierownikiem Chóru Teatru Wielkiego w Warszawie; przygotował tam około 80 premier
i kilka prapremier operowych.
Z Chórem Filharmonii Narodowej artysta odnosi wielkie sukcesy
w licznych ośrodkach filharmonicznych w kraju i za granicą (m.in. w mediolańskiej La Scali w latach 1985, 1989 i 1990, w Berlinie, Monachium, Paryżu, Rzymie, Madrycie, Jerozolimie). Współpracował z najwybitniejszymi współczesnymi dyrygentami, takimi jak Gary Bertini, Sergiu Comissiona, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Lorin Maazel, Jerzy Maksymiuk, Zubin Mehta, Seiji Ozawa, Krzysztof Penderecki, Witold Rowicki, Jerzy Semkow, Giuseppe Sinopoli, Stanisław Skrowaczewski, Leopold Stokowski, Stanisław Wisłocki, Antoni Wit, Bohdan Wodiczko.
Henryk Wojnarowski przygotował z Chórem fn m.in. wszystkie dzieła oratoryjne i a cappella Krzysztofa Pendereckiego, ponadto ma na swoim koncie wiele prawykonań polskich i światowych. Przygotował Chór fn do licznych nagrań archiwalnych i płytowych. W latach 1962-2002 był nauczycielem akademickim, ma tytuł profesora zwyczajnego.