HOMEProgramBiletyBiuroO festiwaluMiejsca koncertówSponsorzyArchiwumDownloadNewsGaleria

Następny koncert
Powrót
Wszystkie koncerty
Imprezy towarzyszące
Indeks kompozytorów Indeks wykonawców

 

Szymon Bywalec

ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Jana Wincentego Hawela w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie jest obecnie adiunktem. Dyryguje także Akademicką Orkiestrą Symfoniczną, współpracując przy poszczególnych projektach jako asystent dyrygenta, m. in. z Krzysztofem Pendereckim czy Gabrielem Chmurą. Jest także absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie studiował obój u Jerzego Kotyczki.
Był stypendystą Accademia Musicale Chigiana w Sienie, w której doskonalił swój warsztat dyrygencki w klasie mistrzowskiej Gianluigi Gelmettiego (2001)
i Lothara Zagroska (2002 - Diploma di Merito: Dyplom Dojrzałości Artystycznej). Brał także udział
w kursach mistrzowskich dla dyrygentów, prowadzonych m.in. przez Gabriela Chmurę i Kurta Masura.
Jest laureatem I nagrody II Ogól-nopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (1998), a także dwóch nagród pozaregulaminowych (m.in. Zofii i Antoniego Witów) na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (1999). Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, otrzymał też nagrodę Prezydenta Miasta Katowic.
Dyrygował takimi zespołami, jak Rumuńska Narodowa Orkiestra Radiowa, Miskolci Szimfonikus Zenekar, Camerata Strumentale Citta di Prato, Orkiestra Opera Polska (m.in. koncerty w Gewandhaus w Lipsku oraz Konzerthaus w Wied-niu), Śląska Orkiestra Kameralna oraz orkiestry filharmonii w Katowicach, Częstochowie, Białymstoku, Olsztynie i Jeleniej Górze.
Jest dyrygentem Orkiestry Muzyki Nowej, którą prowadził podczas różnych festiwali muzyki współczesnej, jak m.in. Warszawska Jesień (1999, 2000, 2002, 2003), Melos-Ethos w Bratysławie czy
Śląskie Dni Muzyki Współczesnej.
Z zespołem tym dokonał nagrań dla Polskiego Radia, a także zarejestrował materiał dźwiękowy na pierwszą płytę cd orkiestry, nominowaną do nagrody Fryderyk 2003. Ma na swym koncie wiele światowych
i polskich prawykonań.
W 2000 r. założył Orkiestrę Kameralną Ars Musicae, specjalizującą się w wykonawstwie muzyki dawnej, oraz zespół wokalny
Cappella Theoreticorum Cantans, z którymi dał wiele koncertów (m.in. cykl koncertów bachowskich). Obecnie prowadzi również Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.