HOMEProgramBiletyBiuroO festiwaluMiejsca koncertówSponsorzyArchiwumDownloadNewsGaleria

Następny koncert
Powrót
Wszystkie koncerty
Imprezy towarzyszące
Indeks kompozytorów Indeks wykonawców

 

Zsolt Nagy

ur. 1957 w Gyula (Węgry), w latach 1976–79 był korepetytorem i dyrygentem w Miejskim Teatrze w Békécsaba, a regularne studia dyrygenckie odbył w latach 1980–84 w Akademii Muzycznej
w Budapeszcie pod kierunkiem Istvána Párkaia. W latach 1985–89 uczestniczył w seminariach prowadzonych przez Pétera Eötvösa podczas Festiwali Bartókowskich. Dwa razy otrzymał stypendium Fundacji Sorosa na pobyt w Mediolanie i Paryżu.
W latach 1990–95 pracował jako asystent P. Eötvösa w Instytucie Nowej Muzyki Akademii Muzycznej w Karlsruhe. Dawał wykłady  w Stuttgarcie (1995), Kolonii (1997)
i Edenkoben (1998). Od 1999 r. jest głównym dyrygentem oraz doradcą artystycznym Israel Contemporary Players. W 2002 r. został profesorem dyrygentury w Konserwatorium Paryskim. Był dyrektorem artystycznym dyrygenckich kursów mistrzowskich organizowanych przez Orkiestrę Filharmonii im. Janáčka
w Ostrawie oraz kursów mistrzowskich dla młodych dyrygentów w zakresie nowej muzyki w Centrum Muzycznym w Jerozolimie.
Prowadzi koncerty symfoniczne oraz spektakle operowe, pracował z takimi zespołami, jak orkiestry rai w Mediolanie i Turynie, Orkiestra Symfoniczna w Jerozolimie, bbc Symphony Orchestra, bbc Singers, Narodowa Węgierska Orkiestra Filharmoniczna, Orkiestra Filharmoniczna w Bergen, orkiestra rias w Berlinie, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, Radiowa Orkiestra Filharmoniczna w Hilversum, Fińska Radiowa Orkiestra Symfonicza, sdr Sinfonieorchester Stuttgart, Nederland Ballet Orkest, swf Sinfonieorchester Baden-Baden, Orkiestra Symfoniczna wdr w Kolonii, Ensemble Itinéraire w Paryżu, London Sinfonietta, Ensemble Inter-Contemporain, Ensemble Contrechamps w Genewie, Ensemble Varianti w Stuttgarcie, Klangforum Wien, Musikfabrik nrw, Israel Contemporary Players, Opera Vest, umze w Budapeszcie, Collegium Novum Zürich, Ictus w Brukseli i in. Regularnie występuje na festiwalach w Amsterdamie, Antwer-pii, Bazylei, Bergen, Berlinie, Bremie, Budapeszcie, Brukseli, Donaueschingen, Edynburgu, Frankfurcie, Genewie, Gandawie, Huddersfield, Jerozolimie, Las Palmas, Lizbonie, Madrycie, Mediolanie, Ostrawie, Paryżu, Pradze, Rio de Janeiro, Roya-mount, Salzburgu, Seulu, Stuttgarcie, Tallinie, Tel Awiwie, Turynie, Wiedniu, Warszawie i Zurychu.
Ma na swoim koncie ponad 500 prawykonań oraz liczne nagrania radiowe i cd. W 1999 r. otrzymał nagrodę specjalną za prezentację nowej muzyki izraelskiej.