HOMEProgramBiletyBiuroO festiwaluMiejsca koncertówSponsorzyArchiwumDownloadNewsGaleria

Następny koncert
Powrót
Wszystkie koncerty
Imprezy towarzyszące
Indeks kompozytorów Indeks wykonawców

 

Takuo Yuasa

Takuo Yuasa, pierwszy dyrygent gościnny Ulster Orchestra
w Irlandii Północnej oraz bbc Scottish so (1989–94), pełnił również funkcję pierwszego dyrygenta Gumma so w rodzinnej Japonii. Nagrywa dla wytwórni Naxos, z którą ma kontrakt na wyłączność. Ostatnio zarejestrował nagrania z Sydney so, New Zealand so, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Irlandii, orkiestrami w Ulsterze i Budapeszcie.
Takuo Yuasa zyskał szerokie uznanie jako artysta wszechstronny, doskonały zarówno w klasyce, jak i w repertuarze muzyki nowszej (Britten, Honegger, Schönberg, Webern, Pärt, Górecki, Glass, Nyman, nowa generacja kompozytorów japońskich, jak Yashiro, Mori i Yamada). Doskonałe recenzje sprawiły, że liczne radiofonie powierzają mu przywracanie do życia muzycznego mało grywane utwory znanych kompozytorów, jak również pozycji z podstawowego repertuaru klasyczno-romantycznego.
Takuo Yuasa urodził się w Osace, gdzie jako chłopiec kształcony był w grze na fortepianie, wiolonczeli, flecie i klarnecie. W wieku 18 lat wyjechał do Stanów Zjednoczonych, odbył studia teoretyczne i kompozytorskie na Uniwersytecie w Cincinnati. Następnie przeniósł  się do Europy, aby studiować dyrygenturę. Kształcił się kolejno pod kierunkiem Igora Markevitcha we Francji, u Hansa Swarowsky’ego w Wiedniu i u Franco Ferrary w Sienie.
Od czasu zdobycia Nagrody Specjalnej na I Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im.
G. Fitelberga w Katowicach (1979), często występował w Polsce, m.in. na czele orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie i nospr.
Znany jest w całej Europie, na Dalekim Wschodzie i w Australii. Prowadził orkiestry filharmoniczne Oslo, Londynu, Hongkongu, Berlina, Liverpoolu i Luksemburga, występował na podium orkiestr w Sydney, Adelaide, Queensland, orkiestry radia norweskiego, symfoników Trondheim, Brabants Orkest, Gelders Orkest, orkiestry Holandii Północnej i Jutlandii (Sonderjyllands), Hallé Orchestra, Royal Scottish National Orchestra i Bournemouth so.