HOMEProgramBiletyBiuroO festiwaluMiejsca koncertówSponsorzyArchiwumDownloadNewsGaleria

Następny koncert
Powrót
Wszystkie koncerty
Imprezy towarzyszące
Indeks kompozytorów Indeks wykonawców

 

P. Q.Phan

ur. 1962 w Wietnamie, gdzie studiował architekturę. W 1982 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i podjął formalną edukację muzyczną - na uniwersytecie Południowej Kalifornii uzyskał bakalaureat, następnie na Uniwersytecie Michigan ukończył studia kompozytorskie wyższego stopnia.
Jego muzyka wykonywana była w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Argentynie i Chile, w większości krajów Europy,
w Izraelu, Australii, Nowej Zelandii, Chinach, Hongkongu, Korei Płd., Singapurze i Japonii. Wśród orkiestr i zespołów, które wprowadziły utwory Phana do swego repertuaru, były m.in. bbc Scottish Symphony, Kronos Quartet, American Composers Orchestra, Saint Louis Chamber Group, Cincinnati Orchestra, Charleston Symphony, Sinfonia da Camera i Cleveland Chamber Symphony. Otrzymał też szereg prestiżowych zamówień, w tym trzykrotnie od Kronos Quartet, dwukrotnie od Cleveland Chamber Symphony, a także od muzyków-solistów.
W 1997 r. został laureatem Prix de Rome. Uzyskał liczne nagrody i stypendia amerykańskich organizacji i instytucji muzycznych, w tym Charles Ives Center for American Music. Był rezydentem w MacDowell Colony, przy kwartecie Kronos, gościem wielu festiwali, m.in. Festiwalu Nowej Muzyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara (1994), Forum Kompozytorów Azji w Senadi (Japonia, 1995), Festiwalu Nowej Muzyki w Hamilton College (w stanie Nowy Jork) w 1997.
Obecnie Phan koncentruje się na komponowaniu muzyki łączącej estetyki Azji Południowej i Zachodu. Pracuje jako pedagog kompozyc-ji (Assistant Professor) na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign, poprzednio (1993-96) tę samą funkcję pełnił na Uniwersytecie Stanowym Cleveland.