HomeProgramBiletyBiuroO festiwaluMiejsca koncertówSponsorzyArchiwumDownloadNews

Marco Blaauw

Następny koncert

Wszystkie koncerty

Imprezy towarzyszące

Indeks kompozytorów

Indeks wykonawców

ur. 1965
w Holandii, studiował najpierw
w Konserwatorium im. Sweelincka w Amsterdamie, następnie pod kierunkiem Pierre’a Thibauda, Reinholda Friedricha i Markusa Stock-hausena.
Swój cel artystyczny widzi w rozwoju techniki gry na trąbce i w po-szerzeniu repertuaru muzyki na ten instrument. Dlatego współpracuje ściśle z kompozytorami (zarówno spośród młodej generacji, jak
i z twórcami o wyrobionej pozycji międzynarodowej), którzy często piszą utwory specjalnie dla niego, lub też z jego zachęty. Są wśród nich takie nazwiska, jak Peter Eötvös, Karlheinz Stockhausen, Richard Ayres i Isabel Mundry.
Występuje w wielu krajach jako solista. Koncertował z renomowanymi zespołami muzyki współczesnej komponowanej i improwizowanej – wiedeńskim Klangforum, ?Apartmenthouse”, Schoenberg Ensemble, a także z Orkiestrą Radia Holenderskiego. Będzie solistą w premierowym spektaklu opery Stockhausena Mittwoch aus Licht.
Nagrywa dla firm płytowych
i radiofonii.

sinfonia varsovia
W kwietniu 1984 r. na zaproszenie orkiestry, działającej dotąd pod nazwą Polska Orkiestra Kameralna Jerzego Maksymiuka, przybył do Polski jako solista i dyrygent Yehudi Menuhin, a orkiestra powiększyła skład do 40 muzyków. Koncerty radiowe i telewizyjne zespołu, prowadzone przez Menuhina, spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i krytyków. Idea stworzenia stałej orkiestry złożonej
z 24 instrumentów smyczkowych
i podwójnej obsady instrumentów dętych stała się faktem. Yehudi Menuhin podpisał kontrakt jako stały gościnny dyrygent, a orkiestra przyjęła nazwę ?Sinfonia Varsovia”. Wkrótce zespół otrzymał pierwsze propozycje koncertowe w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, po nich przyszły następne: w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Argentynie, Hongkongu, Japonii i Korei.
Zespół występował w najważniejszych salach koncertowych świata, m.in. w Carnegie Hall
w Nowym Yorku, ThéČtre des Champs-Elysées w Paryżu, Barbican Centre w Londynie, Teatro Colón w Buenos Aires, a także na wielu prestiżowych festiwalach
(w Szlezwiku-Holsztynie, Aix-en-
-Provence, Salzburgu, wielokrotnie na ?Warszawskiej Jesieni”).
Sinfonię Varsovię prowadzili najwybitniejsi dyrygenci, wśród nich Claudio Abbado, Charles Dutoit, Witold Lutosławski, Jerzy Semkow, orkiestra towarzyszyła solistom tej rangi, co Martha Argerich, Teresa Berganza, Fou Ts'ong, Alicia de Larrocha, Shlomo Mintz, Maria Joąo Pires, Radu Lupu czy Tabea Zimmermann. Sinfonia Varsovia dokonała licznych nagrań dla Virgin Classics, Dekki, Polskich Nagrań, Columbia Records, cd Accord i in., uzyskując wiele prestiżowych nagród fonograficznych, m.in. Grand Prix du Disque miesięcznika ?Le Monde de la Musique”, Diapason d'Or (?Diapason”) oraz dwukrotnie statuetki ?Fryderyka” (1995,1996).
W 1997 r. dyrektorem muzycznym orkiestry został Krzysztof Penderecki. Wspólnie koncertują
w kraju i na świecie, a w repertuarze orkiestry znajduje się wiele utworów kompozytora (m.in. Sinfonietta per archi, Koncert fletowy, Koncert altówkowy – również w wersji wiolonczelowej i klarnetowej, Credo, Siedem Bram Jerozolimy). W 2001 r. głównym gościnnym dyrygentem orkiestry został argentyński śpiewak José Cura. Zespół działa pod patronatem Centrum Sztuki studio im. St. I. Witkiewicza w Warszawie. Od 2000 r. na rzecz orkiestry działa Fundacja Sinfonia Varsovia.
Dyrektorem i kierownikiem artystycznym orkiestry jest Franciszek Wybrańczyk.