HomeProgramBiletyBiuroO festiwaluMiejsca koncertówSponsorzyArchiwumDownloadNews

Robin Rimbaud

Następny koncert

Wszystkie koncerty

Imprezy towarzyszące

Indeks kompozytorów

Indeks wykonawców

Kompozycja zbiorowa złożona jest z miniatur (ok. 2 min. każda), przeznaczonych na pełen skład Orkiestry Muzyki Nowej i napisanych przez każdego z twórców, których utwory prezentowane są w programie koncertu. Kolejne miniatury przedziela refren.

Scanner
(właściwie Robin Rimbaud) przyjął jako swój pseudonim artystyczny nazwę urządzenia do skanowania fal radiowych. Mówi się
o nim, że jest renesansowym artystą pop-kultury, dźwiękowym ?szpiegiem”, wykrywaczem tajemnych odgłosów wielkiego miasta, twórcą pasjonujących, wielowarstwowych krajobrazów dźwiękowych. Tworzy je, odkształcając technologię cyfrową.
Początkowo produkował kontrowersyjne ?kompozycje”, w których skanował rozmowy prowadzone przez posiadaczy telefonów komórkowych i wplatał je we własne pomysły dźwiękowe. Ostatnimi czasy skupia swą uwagę na łowieniu ukrytych odgłosów wielkiego miasta, odkrywaniu w nich znaczeń i połączeń, które normalnie uchodzą naszej uwadze. Pomysły te wzbudziły uznanie i Björk, i Stockhausena.
Scanner chętnie współpracuje z innymi, działającymi na obrzeżach konwencji, muzykami-praktykami; dotychczas byli to m.in.: Bryan Ferry, Laurie Anderson, Mike Kelley, DJ Spooky, Derek Jarman
i Michael Nyman, ponadto grupy baletowe Rambert Dance i Random Dance Company, pisarze David Toop i Simon Armitage.
Dorobek Scannera to kompozycje muzyczne i nagrania audio, ścieżki dźwiękowe do filmów, performance, instalacje intermedialne.
Był performerem i twórcą obiektów dźwiękowych w najbardziej prestiżowych przestrzeniach świata: sfmoma w Stanach Zjednoczonych, Hayward Gallery w Londynie, Centrum Pompidou w Paryżu, Corcoran Gallery dc, Tate Modern w Londynie oraz Modern Museum w Sztokholmie.
W 1999 r. jeździł londyńskim autobusem miejskim, wykonując live swój ?krajobraz” Surface Noise, w 2000 r. stworzył krajobraz dźwiękowy dla ponad 20-kilometrowej plaży we Włoszech, wykorzystując publiczny system nagłośnienia; przerobił ścieżkę dźwiękową do filmu Godarda Alphaville oraz (co stało się szczególnie głośnym
i pamiętnym wydarzeniem) dał wraz z grupą swych dublerów w różnych miejscach globu 16 koncertów w jeden wieczór. Jego najnowsze prace to instalacja Into The Blue, w której posłużył się 10 tysiącami lateksowych balonów, ścieżka dźwiękowa do baletów Detritus (Rambert Dance Company) i Nemesis (Random Dance Company); kompozycja teatralna Market Stories, stworzona dla Festiwalu w Adelaide (Australia); seria kwartetów smyczkowych pt. Play.
Obecnie Scanner działa we współpracy z Salvatorem Sciarrino i artystami wizualnymi (grafikami) ?Dfuse”. Wydał na krążkach kompaktowych 52 Przestrzenie, zamówione przez rzymską British School
i Sound Polaroids – wyróżnione w 1999 r. nagrodą ?Imaginaria ’99”, przyznawaną w kategorii Digital Art przez ica.
Jego Sound Courtains są elementem stałej ekspozycji w Muzeum Nauki w Londynie, a Channel of Flight można usłyszeć w szpitalu Raymonda Poincaré w Garches (Francja) na oddziale cierpiących po stracie najbliższych.
Ostatnio Scanner zdobył w Niemczech nagrodę Neptun Water Prize za utwór Wishing Well. W 1998 r. otrzymał tytuł ?Professor Scanner” na Uniwersytecie Johna Moore’a w Liverpoolu.